У Львові кілька сотень кримчан зібралися на траурний мітинг

Захід присвячений 73 річниці депортації кримських татар

21:06, 18 травня 2017

73 роки тому їх підняли серед ночі і дали на збори півгодини. А далі – в ешелони і за тисячі кілометрів від дому. Сьогодні Україна вшановує 73-річницю депортації кримських татар.

Кілька сотень кримчан зібралися на траурний мітинг у Львові. Переважно, це нащадки депортованих. Хвилиною мовчання згадали тих, хто не пережив примусового переселення. Також збирали підписи до міжнародних співтовариств із вимогою вжити заходів щодо припинення окупації Криму Росією. Адже у цей трагічний день багато хто з кримських татар через окупацію розділені з рідними кордонами.

«Мій дідусь розказував історію, що його тато був народним вчителем. Його тоді посадили до в’язниці ще до війни. Він просидів більше 10 років. Коли його звільнили, він хотів повернутися додому, але в Криму вже відбулася депортація і він не міг знайти свою родину. Шукав їх довго по всьому Узбекистану, а коли врешті знайшлов, то діти не впізнали свого тата», – згадує кримська татарка Ревіде Віятдінова.

«Наш обов’язок, як нового покоління – пам’ятати про це. Не забути. Бо депортація – це найстрашніша подія, яка сталася з кримськотатарським народом», – вважає імам культурного центру мусульман Мурат Сулейманов.

У середу, 17 травня, у Львові вшанували 73-тю річницю депортації кримськотатарського народу. Ввечері біля пам’ятника Тарасові Шевченку на просп. Свободи запалили свічки у формі контура півострова з цифрою 73. Також свічками виклали національні українські та кримськотатарські символи ― тризуб і тамгу.

А в суботу, 20 травня, у Першій львівській медіатеці покажуть фільм «Мустафа» про життя лідера кримськотатарського народу Мустафу Джемілєва.

Зазначимо, депортація кримських татар розпочалася 18 травня 1944 року й тривала до початку червня. За офіційними даними з Криму було депортовано 183 144 тис. кримських татар; за татарськими джерелами – 228,5 тис.