Фахівці СБУ зафіксували неправомірні дії певних комерційних структур, які намагаються шахрайським шляхом заволодіти грошовими коштами вкладників Ощадбанку СРСР або їх спадкоємців. Про це повідомляє прес-служба СБУ.
"Представники цих структур пропонують клієнтам відновлення реальної вартості знецінених грошових заощаджень, розміщених в установах Ощадбанку до 02.01.1992 року через двосторонню угоду для нібито отримання компенсаційних виплат через судовий позов до ВАТ "Державний ощадний банк України".
Згідно з угодою, клієнт надає комерційній фірмі копію ощадної книжки, паспорту та ідентифікаційного номеру та сплачує готівкою 1 відсоток від суми вкладу, а також певну суму за надання послуг. Клієнтам також повідомляють, що виконання угоди з боку фірми можливе тільки після наявності у групі клієнтів щонайменшої кількості позивачів у 50-100 осіб.
При цьому громадянам не роз’яснюються статті Закону України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України", у яких чітко сказано, що виплати здійснюються за рахунок Державного бюджету України та визначаються щорічно Кабінетом Міністрів, а не за рахунок дивідендів та активів Ощадбанку.
Подібні позови, які обіцяють виграти зазначені фірми на користь клієнтів, розглядалися Європейським Судом з прав людини та Судовою палатою у цивільних справах Верховного Суду України.
Європейський Суд з прав людини визначив, що такі заяви є неприйнятними з огляду на параграфи 1 та 3 статті 35 Конвенції "Про захист прав людини та основних свобод". Відповідно до рішення Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 6 червня 2002 року, громадянину України відмовлено у позові про стягнення проіндексованих коштів, у розмірі більшому, ніж передбачено законодавством. Також роз’яснено, що мова йде не про відповідальність за неналежне виконання з боку Ощадбанку договорів з вкладниками, а про повернення відновлених в установленому порядку заощаджень.
Таким чином, законних підстав вимагати невідкладної виплати коштів з компенсаційних рахунків власники знецінених заощаджень не мають. Законодавство України передбачає поступову виплату коштів з державного бюджету.
Отже, дії представників вищезгаданих комерційних структур, які обіцяють повернення заощаджень у повному обсязі громадянам України через позови і за рішенням судових органів, мають ознаки фінансової піраміди, тобто шахрайський характер.
Наразі діяльність таких фірм фіксується в Івано-Франківську, Тернополі, Львові. За наявними даними, філіали цих комерційних структур шахраї планують відкрити у кожній області.
Зважаючи на це, матеріали Служби безпеки України щодо вказаних комерційних фірм направлені до органів внутрішніх справ для реагування відповідно до чинного законодавства України.
Виходячи з інтересів громадян України, СБУ рекомендує вкладникам Ощадбанку СРСР звертатися винятково до офіційних державних установ і не довіряти оформлення своїх документів сумнівним посередникам", - йдеться у повідомленні.