Виконком Львівської міськради затвердив умови зведення нових гаражів на вулиці Трускавецькій для тих, хто мав гараж біла аеропорту «Львів». Там півтора гектари землі отримали і члени кооперативу №12. Люди погодились на заміну, однак тепер пошкодували.
«Електрифікація тої ділянки на Трускавецька, виготовлення проектної документації, огорожа, дороги водовідведення, майже все це лягає на плечі членів кооперативу», - розповів директор кооперативу №12 Андрій Твердохліб.
Загалом перенести довелось 264 гаражі, які належали до кооперативу. Більшість членів землею не володіли, та тридцять п’ять таки мали акти на землю. Гаражі у них викупили, а за землю ніхто не платив. Запропонували натомість в оренду на десять років ділянки на Трускавецькій.
З юридичної точки зору, пояснюють фахівці, це неправильно: «Якщо громадянин мав у власності і земельну ділянку, і гараж, то з ним повинні були окремо вирішувати питання по гаражу і по земельній ділянці. Варіанти вирішення ситуації є два: це або надання певної грошової компенсації, або іншої земельної ділянки. В іншому місці, на праві власності цьому громадянину», - пояснює юрист Леонід Тарасенко.
Ігор Брездень з 1997 року володів ділянкою та гаражем в кооперативі. Після розширення злітно-посадкової смуги його власність зникла під тонами землі. Нової землі навіть в оренду чоловік отримати не може. Звертався до всіх від місцевих очільників до Азарова з Колесніковим. Справа в суді вже майже рік. Результату поки що жодного, хоч чоловік і має усі необхідні документи. У міському управлінні не розуміють, як сільська рада могла розпоряджатись землями, які належать місту.
Начальник управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Михайло Бокало пояснює, що державні акти на власність були видані сільською радою, яка не є на території міста Львова. «Тому на мою думку видавала їх незаконно», - зазначає Бокало.
Та попри це державний акт ніхто не скасував, відтак він є чинним. Чому під час перенесення гаражів на це закрили очі, ані міська, ані обласна влада не знають.