В Україні хочуть заборонити створювати хостели та здавати в оренду квартири, кімнати або ліжко-місця у багатоквартирних будинках, з житловою площею менш ніж 13,65 кв. м на особу. Власники хостелів, яких лише у Львові є близько сотні, занепокоєні, що нововведення можуть призвести до змін на ринку: росту цін та зменшення кількості місць, або й зникнення хостелів через нерентабельність.
Хостели – це заклади, де за доступними цінами може розміститися кілька десятків людей. Власне, велика кількість місць і дає змогу бути такому житлу бюджетним.
Якщо нововведення вступлять у силу, то для створення хостелу вимагатимуть і письмову згоду усіх власників квартир у під’їзді. Законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту житлових прав громадян» уже схвалений профільним парламентським комітетом і найближчим часом може бути проголосований у Верховній Раді.
Комітет з питань будівництва, містобудування, ЖКГ та регіональної політики підтримав законопроект, хоча головне науково-експертне управління ВР рекомендувало відхилити його, оскільки він порушує конституційних прав громадян. Експерти пояснюють: Конституція України чітко визначає, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власності, а право приватної власності є непорушним.
Автор законопроекту Віталій Ярема («Батьківщина»), окрім обов’язкової згоди всіх мешканців будинку, пропонує встановити мінімально допустиму площу хостелу з розрахунку на одне місце у 13,65 кв.м. У випадку недотримання цих вимог власникам загрожує штраф від 1 700 до 17 000 грн.
«Дуже часто вони (хостели – ред.) надаються в оренду громадянам, які ведуть асоціальний спосіб життя, порушують правила користування приміщеннями та іншими об’єктами житлових будинків, що є спільною власністю мешканців. Це, в свою чергу, порушує житлові права інших мешканців таких житлових будинків і навіть створює загрозу їх життю та здоров’ю», – пише народний депутат у пояснювальній записці до законопроекту.
Ринок хостелів у Львові великий, але у привабливий для туристів час – на Новий рік чи на початку травня – місць у таких закладах все-одно бракує. Власники львівських хостелів побоюються, що новий законопроект лобіюють готельєри, яким існування хостелів не дуже вигідне.
«Не знаю, хто це лобіює. Напевно готелі, тому що вони мають високі ціни, і ми їм перебиваємо клієнтів, – припустила у розмові із ZAXID.NET Тетяна Вибрановська, власниця хостелу «Батярський притулок» у Львові. – Є міжнародні стандарти – певна відстань між ліжками та певний об’єм на одну людину. Думаю, наші хостели цього дотримуються, бо це розумні межі».
Якщо законопроект Яреми ухвалить Верховна Рада, кількість місць у хостелах може зменшитись, що, відповідно, призведе до росту цін на послуги. У компанії «!Фест», що має у Львові хостел «Just Lviv It», взагалі вважають, що прийняття такого законопроекту може призвести узагалі до зникнення хостелів як цілого сегменту в сфері гостинності.
«Хостел – світова практика дешевого житла, яким користуються люди, що не мають коштів на готель. Дитячі екскурсії, групові екскурсії, як правило, ночують у хостелах… Якщо будуть втілюватися такі ініціативи, хостел зникне як вид, ми зможемо втратити такого туриста у Львові», – сказала ZAXID.NET прес-секретар «!Фесту» Христина Тузяк.
Ініціативу про збір письмових погоджень всіх мешканців під’їзду для відкриття хостелу у компанії вважають логічною, адже «шум гостей може створювати дискомфорт для мешканців». Проте вбачають в цьому і можливість зашкодити малому бізнесу працювати. «Це додаткові витрати, які можуть вплинути на ціну проживання в хостелі», – додала Христина Тузяк.
В управлінні туризму Львівської міськради натомість переконують – така норма буде спрямована на відстоювання прав тих мешканців, які змушені жити поряд з хостелом.
«Іноді такі заклади називають хостелами, хоча насправді це – готелі, заклади колективного розміщення від 30 осіб. Насправді, має бути чітка градація, має бути визначено, чи це індивідуальне житло, яке здається в найм, чи хостел», – вважає в. о. начальника управління туризму Львівської міської ради Галина Гриник.
Вона пояснює, що зараз власники хостелів добровільно проходять сертифікацію, аби отримати свідоцтво, що їхні заклади є власне хостелами чи місцями індивідуального розміщення – квартирами у найм. Однак найближчим часом в дію мають вступити законодавчі зміни, які введуть норму про обов’язкове отримання свідоцтва про категорію закладу.
Відтак, наголосила Галина Гриник у розмові із ZAXID.NET, можна буде чіткіше визначити кількість і тип закладів, яких торкнеться законпроект Віталія Яреми. Зараз, за її словами, визначити кількість костелів у Львові, які порушують, скажімо, норми мінімальної площі на одну людину, можна лише опитавши їх власників.