У Львові нагородили Праведників народів світу

15:43, 7 листопада 2014

Сьогодні, 7 листопада, у Львові нагородили Праведників народів світу, людей різних національностей, які під час Голокосту рятували євреїв. 

Така традиція бере початок ще у 1953 році, коли в Ізраїлі заснували музей Яд Вашем. Ця установа шукає людей, не євреїв, які під час Голокосту, ризикуючи власним життям, рятували єврейські родини. 

В Єрусалимі на честь рятівників ім'я кожного героя вписують у Стіну Честі та висаджують дерева у Саду Праведників. 
В Україні відшукали і нагородили 2472 Праведники народів світу, повідомив надзвичайний та повноважний посол держави Ізраїль в Україні Еліав Бєлоцерковські.

"В Ізраїлі інститут Яд Вашем проводить дуже серйозну дослідницьку роботу, пошуки цих праведників, аби вшанувати їх і розказати усьому світу про подвиг цих людей. Шукають документи, свідчення людей, які пережили ці жахливі роки. Віддячити рятівникам євреїв - наш обов'язок", - наголосив Бєлоцерковські.

Цьогоріч звання Праведників народів світу отримали три українські родини: Андрія, Анелії та Степанії Дідухів, Арсена і Катерини Мельничуків, Арфея і Агрипини Репицьких. Ці люди переховували у себе євреїв, усвідомлюючи, що ризикують життям не лише своїм, а й своїх рідних. 

"Ми з батьками мешкали у селі Трійця, Радехівського району, - розповідає Степанія Петрушка-Дідух, яка отримала звання Праведника народів світу. - Мій батько був лікарем і товаришував із єврейською родиною Печеників. Ті люди жили у селі Топорів і мали власну крамницю. Коли почався Голокост мені було 10 років. Четверо братів Печеників Мейлах, Шмуель, Йозеф і Яків покинули усе, що мали і лише у сорочці прибігли до нас. Батьки вирішили їх заховати. Вони жили у нас на горищі, а коли німці влаштовували облави, ми ховали їх у льоху. Я носила їм їсти, бо була найхудішою і могла пролізти у їхній сховок. Так прожили більше року, а далі виїхали за кордон. Згодом нас знайшли і їхні діти, онуки дотепер підтримують із нами стосунки, пишуть листи, висилають подарунки. Вони нам, як рідні", - розповіла історію своєї родини Степанія Петрушка-Дідух. 

На церемонію нагородження Праведників народів світу приїхали нащадки врятованих євреїв.