У Львові нарахували три десятки об’єктів із радянською символікою

Однак в рамках декомунізації приберуть не всі

21:08, 26 лютого 2016

В межах процесів декомунізації у Львові взялись активно забирати радянську тоталітарну символіку та перейменовувати вулиці. А от про мозаїку чи то розписи, які залишились на фасадах будинків, посадовці думають, чи прибирати їх назавжди.

Радянського чоловіка, можливо, космонавта, намалювали на багатоповерхівці на вул. Сихівській, 2, певно, як тільки-но збудували. В одній руці він тримає голуба, а в іншій, якщо придивитись, видніється радянська символіка.

«Серп, молот можна замалювати, а голуб миру нам зараз то що треба — в тему», — каже львів’янин Андрій.

Про радянський малюнок на стіні Сихівської адміністрації розповіли мешканці цього ж будинку, мовляв, і це комуністичне минуле треба прибрати. Але навіть зараз до цього стріт-арту сихівчани ставляться з обережністю: утеплюючи стіни, картину малюють поверх. Тож в адміністрації вирішили лиш трохи оновити зображення.

«Ми спільно з управлінням адміністрування будівництва та розвитку інфраструктури міської ради співпрацюємо з художниками, які працюють з ескізними пропозиціями щодо оновлення існуючого зображення з ліквідацією радянської символіки», — розповідає начальник відділу житлового господарства райадміністрації Наталя Задорецька.

Не замальовувала б це панно й мистецтвознавець Віта Сусак. Найперше треба знати хто автор, вважає вона. Можливо, він українець, який створив такий розпис через тодішню ідеологію. Й по-друге — цей мурал зовсім не є агресивним.

«Безумовно, якісь активні символи треба демонтувати, забрати, але не нищити. І у випадку цього муралу – ну тут питання наскільки він ще може зберегтись. Якби це була мозаїка, а ще такі поодинокі мозаїки збереглися, моя думка, що їх треба зберегти», — пояснює мистецтвознавець Віта Сусак.

Знімуть, але все ж таки збережуть для музею терору і зоре-серпові тримачі для прапора. На вул. Шота Руставелі біля будинків таких нарахували аж чотири.

Демонтують й меморіальну таблицю комуністам Гаврилюку та Тудору на вулиці Дорошенка. Усього ж радянських об’єктів в управлінні культури нарахували три десятки, але не усі будуть чіпати.

«До символіки не входять об’єкти, які пов’язані з розвитком української науки та культури, а також не входять об’єкти, які пов’язані з рухом опору та вигнанням нацистських окупантів з території України», — додає в. о. начальника міського управління культури Михайло Мороз.

Відтак звичайні п’ятикутні зірки чіпати не будуть, як і символіку на похованнях на Пагорбі Слави.