Після підвищення тарифів на проїзд в громадському транспорті з 1 травня мешканці Львова та низка громадських організацій почали прискіпливіше ставитись до водіїв маршруток – незадоволеність їхньою роботою становить левову частку скарг, які надходять на гарячу лінію Асоціації перевізників Львівщини.
Про це сьогодні, 9 липня, на брифінгу розповів голова Асоціації перевізників Львівщини Іван Велійка.
За словами Велійки, підвищення тарифу на проїзд мало як і плюси, так і мінуси для перевізників.
«Першим негативом став відтік пасажирів, приблизно на 20%. Частина пасажирів пересіла на електротранспорт. Кількість пільгових категорій збільшилась», – розповів Велійка.
Однак є й позитивні сторони підвищення тарифу. Велійка повідомив, що підприємства отримали додаткові кошти та намагаються по можливості привести до ладу автобуси. Окрім того, перевізники звертають увагу на якість перевезень і проводять роботу з персоналом. Проте більшість перевізників зазначили, що попри інструктажі, водії не видають квитків та мають неохайний вигляд.
«Працює гаряча лінія асоціації. Ми отримали понад 300 скарг, з них більша частина з них на міські маршрути. Понад 80% скарг – це незадоволеність роботою водіїв», – зазначив Велійка.
Представник перевізника «Міра і К» Микола Шкурган зазначив, що змусити водіїв працювати згідно з стандартами дуже тяжко. «Ми думаємо, які заходи вжити, щоб змусити водія видавати квитки. Ми приймаємо міри до них, виписуємо їм догани. Але три догани – це звільнення. І тоді у нас з’являється нестача кадрів», - розповів Шкурган.
Також він додав, що багато водіїв їдуть працювати за кордон, тому чимало автобусів зараз стоять у гаражах, бо нікому виходити на маршрут.
Як повідомляв ZAXID.NET, у Львові триватимуть постійні перевірки маршруток, під час яких увага звертатиметься абсолютно на все: від укомплектування автобусу аптечкою та необхідними наклейками до поведінки та якості роботи водія.
Окрім того, у місті затвердили єдине ознакування для всіх маршрутних таксі.