Для безперешкодного навчання у звичайній загальноосвітній школі у Львові розробили українську модель інклюзивної освіти для незрячих дітей. За кошти міста вперше в Україні закупили спеціальні технічні засоби для навчання.
Як повідомили у прес-службі ЛМР, упродовж 2017 р. обласна організація Всеукраїнської ГО «Українська спілка інвалідів – УСІ» реалізовувала соціально-культурний проект «Освіта школярів із важкими порушеннями зору в умовах інклюзії», який фінансово підтримало управління освіти ЛМР. Першою незрячою львів’янкою, яка навчається за такою формою навчання, є Діана Патерега, учениця 2-го класу Львівської загальноосвітньої школи №34 ім. Маркіяна Шашкевича.
«Розвиток інклюзивної освіти у Львові був розпочатий ще в середині 90-х років. Тоді були створені перші класи у загальноосвітніх школах нашого міста. І на сьогоднішній день це питання є надзвичайно важливим, тому що кількість дітей, які мають особливі потреби і навчаються у школах міста, дуже швидко зростає», – розповіла начальниця управління освіти ЛМР Зоряна Довганик.
За її словами, у порівняні з 2015 роком, кількість таких дітей зросла втричі. Тому місто намагається усіляко підтримувати інклюзивну форму освіти. Тож у місті було впроваджено додаткову посаду асистента-вчителя. Окрім того, у міському навчально-методичному центрі було створено відділ, який займається безпосередньо інклюзивною освітою. Тут проводять навчання для батьків, вчителів, асистентів вчителів, аби вони розуміли, як правильно працювати з цими дітьми.
У межах реалізації соціально-культурних проектів осередок громадської організації «Українська спілка інвалідів» запропонував проект із налагодження роботи в інклюзивному класі, де навчаються діти із важкими порушеннями зору.
«Завдяки цій співпраці було придбано спеціальне обладнання для того, щоби діти могли навчатися. Також було проведено багато навчань, тренінгів, семінарів для педагогів, щоб вони могли розуміти, як це обладнання використовувати у навчально-виховному процесі», – пояснила Зоряна Довганик.
У межах проекту було придбано спеціальне технічне обладнання – брайлівську друкарську машинку, комп’ютер із програмою екранного доступу, дейзі-плеєр. Це обладнання незрячі учні використовують замість звичного зошита і ручки.
Так виглядає спецобладнання для незрячих учнів
Також було організовано 5 майстер-класів і практичних тренінгів для співробітників навчально-методичного центру освіти Львова, закуплено допоміжні засоби для навчання, виготовлено 30 шкільних підручників у форматі DAISY, рельєфну карту України, книги й тактильні малюнки.
«Школа і батьки купити своїй дитині таких засобів не можуть, бо вони є дуже дорогими. Немає потреби купувати такі дорогі засоби для кожної дитини і дарувати їх у постійне використання. Тому ми закупили обладнання і воно буде в навчально-методичному центрі. Якщо якась школа братиме на навчання незрячу дитину, то школа звертатиметься до центру, щоби брати це обладнання у користування на час навчання дитини у школі. Коли дитина закінчить навчання, то обладнання повертається у центр і працює для інших дітей. Цей проект забезпечив усі компоненти української моделі інклюзивної освіти незрячих дітей: облаштування робочого місця школяра, забезпечення доступу до підручників, навчання педагога і асистента вчителя», – пояснила Оксана Потимко, авторка української моделі інклюзивної освіти незрячих школярів.
За її словами, Львів став першим містом в України, яке впровадило у себе цю модель інклюзії незрячих дітей, а також першим містом, в якому управління освіти має спеціальні технічні засоби для навчання незрячих дітей.
Бюджет проекту – 37 тис. грн. Окремо, за таку ж суму, управління освіти закупило брайлівську друкарську машинку, комп’ютер і дейзі-плеєр.
До слова, станом на 1 вересня 2017 р. за інклюзивною формою навчаються 22 незрячих школярів із Львівської, Волинської, Тернопільської, Рівненської, Хмельницької, Вінницької, Черкаської, Кіровоградської, Миколаївської, Дніпропетровської та Херсонської областей. Із них четверо дітей навчаються на теренах Львівщини, двоє – у м. Львові.