Вони не бачать світу, однак це не заважає їм творити його. Незрячі артисти вкотре здійснили свою мрію. Спільно з друзями і вже рідним оркестром заньківчан відсвяткували концертом десяту річницю проекту «Відчинилося життя». Це проект, який жартівливо називають великою аферою. Бо планували його як одноразову акцію. А вона вдалася і затягнулась на десять років. Найменша учасниця Софійка в проекті вже з шести років.
«Коли я маленькою співала, мама казала: «Ой, Соню, підеш в перший клас, я тебе дам на співи – будеш народною артисткою. Я тепер розумію, що мені це вдається, що мама була права», – поділилася емоціями наймолодша учасниця проекту «Відчинилося життя» 9-річна Софія Хома.
У дівчинки від народження частково атрофований зоровий нерв. Вона не бачить. Та попри це ще й грає на фортепіано. А от 13-річного Остапка Нестеровського, що вправно перебирає струни на бандурі, не зламала й пухлина очей.
«У три роки мені видалили друге око. В 2,5 роки – перше. Тому в мене своїх очей нема. Це протези в мене. Треба дякувати Богу за те, що є, і радіти тому, що маємо. Бо деякі люди і того не мають!», - каже Остап.
За стільки років особливі артисти дали понад 70 концертів.
«Та, хвилювання є завжди. Хочеться сподобатись глядачам, хочеться заспівати гарно», – поділилася переживанням незряча учасниця проекту Наталя Слюсарчук із Вінниці.
«У мене буде твір Абреу «Тіко-тіко». Надзвичайно потужний твір технічно. Так що відчуваю велику відповідальність, щоб донести його до слухачів», – розповів незрячий учасник проекту Анатолій Нікіфорук із Хмельницького.
«Я виконаю українську народну пісню «Ой, у гаю, при Дунаю». Я легко вивчила її українською. Може, я напівукраїнка, бо мені дуже «прилип» цей твір», – розповіла учасниця проекту Юрате Візбарайте з Литви.
Не раз із особливими співаками на сцені виступали Сашко Положинський, Віктор Бронюк, Скрябін, Фома. Це були різні сцени, не лише України, а й Швеції, Угорщини, Словаччини, Білорусі, Молдови, Польщі. Часто виступи розчулювали до сліз.
«Один соліст із Волині якось співав «Ясени». Він настільки проникливо співав цю пісню, що я справді розридався на сцені. І це було дуже багато разів. Це не були сльози жалості чи розпачу. Це були сльози захоплення», – поділився емоціями диригент оркестру театру ім. М. Заньковецької Богдан Мочурад.
Проект відкрив для незрячих шлях на професійну сцену. Зера Кіраджиєва з Сімферополя стала фіналісткою шоу «Народна зірка», Іван Ганзер із Харкова переміг у «Голосі країни», тріумф чекав і Олену Ковтун із Полтави.
«Моє життя змінилось кардинально, бо до шоу «Україна має талант» я жила у гуртожитку. Працювала на заводі, збирала розетки. А зараз я займаюся справою, яку я дійсно люблю. Музика – моє життя. Я скільки себе пам’ятаю, стільки й співаю», – додала незряча учасниця проекту Олена Ковтун.
Добро завжди повертається, каже ідейниця проекту Оксана Потимко. За своє велике серце вона отримала «Золотий герб Львова».
«Принаймні тиждень, а то й довше, я літаю на крилах. Я не відчуваю жодних проблем, я не відчуваю, що я не бачу. Зрештою, ми всі не відчуваємо, що не бачимо. Ми просто щасливі», – розповіла ідейниця і організаторка проекту «Відчинилося життя» Оксана Потимко.
«Бажаю, щоб артисти були здорові, щасливі. І нехай ще довго співають!» – підсумував восьмирічний незрячий слухач Анатолій Ничкалюк.