Бандура перестала годувати. Львівська капела незрячих бандуристів «Карпати» від початку цього року не отримала жодної копійки на зарплату. Професійний колектив, у складі якого незрячі музиканти – єдиний у світі. Але через зволікання міністерських чиновників залишився без засобів до існування. Бандуристи виживають лише завдяки пенсіям, бо мають інвалідність по зору.
Бандурист Віктор Лапчак – ще й батько чотирьох дітей. Та вже четвертий місяць без зарплати. Сімейний бюджет у незрячих музикантів капели «Карпати» – наразі лише з соціальних виплат.
«Тобто були свята одні-другі, і діти ходять до школи, є потреби на школу, оплата всіх комунальних послуг. А наше теперішнє фінансування зобов'язує нас економити дуже сильно. Якби не ці пільги, не ці соціальні виплати, не знаю як би ми могли зараз жити. Напевно би з дітьми, з бандурами треба було би йти на вулицю, чи як», – поділився Віктор Лапчак.
Капела «Карпати» формально належить до громадських організацій інвалідів. Зарплату отримують з допомоги, яку на УТОС нараховує Міністерство соціальної політики. Але в останні роки гроші надходять із запізненням на декілька місяців.
Цьогоріч грошима теж ще й не пахне. Але вже наперед відомо: річний бюджет у 2 млн грн у міністерстві знову поріжуть, як і минулоріч.
«Вони на словах говорять, що буде таке саме фінансування, як минулого року, тобто 750 тисяч. Але зарплату мінімальну підняли вдвічі. Тобто, як мінімум, вдвічі треба піднімати фінансування. А крім того, податки, витрати на комунальні послуги», -– розповів артист капели Андрій Станько.
Саме через податки, які немає з чого сплатити, колектив ще й став порушником і на них можуть накласти штраф.
«Ми живої копійки не бачили. Ще такого року не було. Ми у статусі професійного колективу 26 років, але ще так не було, щоб ми до Пасхи не отримали бодай пару копійок якихось», – додав артист капели Іван Мартишевський.
Та навіть за такого становища капела ще дає концерти. Здебільшого, щоправда, благочинні. Хоч в попередні роки гастролювали – і не лише по Україні, а й за кордон.
«У нас же є багато обласних УТОСів, багато міст, де є незрячі. Нема чим туди дістатись. Припустимо, як нам їхати у Запоріжжя, чи навіть у зону АТО. Ми би поїхали, але нема чим, нема як», – нарікає художній керівник капели бандуристів «Карпати» Ярослав Мелех.
Біда у тому, що кошти для незрячих бандуристів у Міністерстві соціальної політики проходять як допомога. А це на відміну від зарплати – не захищена стаття. Тому й фінансування відбувається за залишковим принципом. Та професійний і наразі єдиний у світі такий колектив вірить, що міністерським чиновникам розігнати їх не вдасться.