Напередодні Євро-2012 експерти фіксують загрозливий стан автентичної ліпнини на будинках центру Львова, внесеного до переліку світової спадщини ЮНЕСКО.
Центр правових та політичних досліджень «СІМ» в межах проекту «Завтра може бути пізно…» продовжує фотофіксацію аварійного стану декору будівель Державного історико-архітектурного заповідника м. Львова, повідомили ZAXID.NET в прес-службі ЦППД «СІМ».
Волонтери таким чином хочуть врятувати архітектурні шедеври центральної частини Львова. «Наше завдання — привернути увагу широкого загалу та влади до катастрофічного стану пам’яток, зупинити їх руйнацію. Ми сподіваємося, що коли суспільство усвідомить вкрай загрозливі масштаби проблеми, влада не зможе їх так відверто ігнорувати», — говорить Ярина Ясиневич, керівник програми моніторингу державної пам’яткоохоронної політики Центру «СІМ».
Я.Ясиневич також додала, що архітектурна спадщина Львова не тільки частина світового культурного надбання, а й головний ресурс економічного розвитку міста. Тому експерти Центру «Сім» сподіваються, що в рамках підготовки до Євро-2012, влада віднайде кошти і на терміново необхідну реставрацію центральної частини Львова.
За результатами фотофіксації буде сформований і переданий пам’яткоохоронним структурам черговий перелік «хворих» будівель для організації фінансування реставраційних робіт.
Цей проект є другим кроком Центру «СІМ» по збереженню автентичної ліпнини на будівлях старого Львова. Перший був здійснений у 2010 році за підтримки програми «Громадські зв’язки» та USAID і передбачав моніторинг аварійного декору зони ЮНЕСКО. 14 жовтня 2010 року Центр «Сім» відправив начальнику управління охорони історичного середовища Львівської міської ради перелік 33 будівель на 8 вулицях Львова, що потребують термінової реставрації. Ці дані можна використати для формування пропозицій щодо виділення коштів на проведення науково-проектних робіт зі збереження об’єктів культурної спадщини.
Окрім того, Центр «СІМ» звернувся до голови Львівської облдержадміністрації і міського голови Львова з проханням зобов’язати підпорядковані їм пам’яткоохоронні структури своєчасно формувати попередні показники проекту державного та місцевого бюджетів за бюджетними програмами, видатки яких передбачатимуться на виконання реставрації декору львівських кам’яниць, що перебувають в аварійному стані (науково-проектні роботи).
Проект реалізується за підтримки відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні. Погляди учасників проекту можуть не збігатися з офіційною позицією уряду США.