У Львові у середу, 7 червня, відбулась перша зустріч з серії Creative industrial Talks за участі дизайнерів та виробників легкої промисловості. Учасники обговорили можливості торгівлі з іншими країнами та поділились досвідом виходу на міжнародні ринки.
Сьогодні творчі індустрії сприяють зростанню інноваційного потенціалу Львова і стають вагомою складовою економічного розвитку країни. Українські дизайнери не лише ідуть в ногу з трендами, але й задають їх. Відтак виробникам однозначно є що запропонувати європейському ринкові.
«Виходячи на міжнародні ринки кожна компанія повинна обрати для себе концепцію роботи, орієнтуючись на канали продажу, які є доступні. Є два напрямки – масовий маркетинг та маркетинг для диференційованих цільових аудиторій. У першому випадку, під час розробки стратегії потрібно сформулювати цінність продукту та повідомлення, яке будуть однаково інтерпретувати у різних країнах. Коли ви обираєте цільову аудиторію, важливо враховувати не лише економічні, соціальні та демографічні показники, але й культурні особливості потенційного споживача. Це включає манери поведінки, норми та звички, ритуали, цінності та мрії. Врахування усіх цих чинників комплексно допоможе сформувати ціннісну пропозицію та найкраще донести переваги бренду до споживачів», – зазначила менеджер проектів креативної економіки PPV Knowledge Networks Наталя Сениця.
Угода про асоціацію між Україною та ЄС відкрила для українських товарів та послуг один з найбільших ринків у світі, що охоплює 28 країн та близько 500 мільйонів потенційних споживачів. Саме тому, Український центр сприяння інвестицій та торгівлі (ITFC) розробив посібник з експорту одягу та взуття до ЄС.
Він містить простий, зрозумілий покроковий алгоритм виходу на європейський ринок, починаючи від оцінки готовності компанії до експорту, і закінчуючи тим, що має бути відображено в експортному контракті.
«Під час підготовки запуску експорту важливо бачити всю картину, розуміти власні пріоритети – що важливо саме зараз, а на що немає потреби витрачати ресурси. Необхідно провести аналітичне дослідження для визначення цільових ринків: на який з них можна буде вийти з мінімальними зусиллями, ресурсами та досвідом», – зазначила виконавчий директор ITFC Олена Кудляк.
Юлія Паскаль, засновниця бренду одягу, розповіла, що вони були одними з перших, хто почав експортувати в Європу. На даний час продукція Paskal представлена уже у понад 50 магазинах Європи, США, Канади, Азії та Африки, а в лютому цього року показ колекції Paskal відкрив Тиждень моди в Парижі.
Тим часом локальні виробники намагаються реалізувати свою продукцію на глобальних інтернет-майданчиках, таких як Amazon, Etsy і Ebay. Щоправда, у США частка хендмейд-платформи Etsy становить близько 10% від обсягів Amazon і до 20% від Ebay. На українському ринку e-commerce частка товарів ручної роботи є значно меншою.
Один із засновників львівської майстерні вітражу Leosklo Остап Онишко зазначив, що організувати транснаціональні продажі заважають митні та законодавчі перешкоди.
«Україна перебуває в переліку країн, для яких переведення в готівку коштів з PayPal не доступне. Тобто, гроші, які ви отримаєте від покупців, неможливо перевести на платіжну картку, відкриту в українському банку. Вони залишаться в системі PayPal і їх можна без проблем витрачати на покупки лише зарубіжних інтернет-магазинах», – сказав Остап Онишко.
Також Etsy не дозволяє налагоджувати прямі зв’язки з покупцями та розширювати бренд. Для цього, на думку підприємця, потрібно створювати онлайн-майданчик, який, на відміну від Etsy, забезпечував би більшу гнучкість в просуванні продукції.