Завтра, 27 жовтня, у великій сесійній залі Львівської міської ради відбудуться громадські слухання щодо проекту впорядкування «Площі синагог» біля синагоги «Золота Роза».
Про це 26 жовтня на прес-конференції у Львівській міській раді повідомив німецький архітектор Франц Решке, чий проект впорядкування площі біля «Золотої Рози» здобув перемогу на конкурсі в грудні минулого року.
Також архітектор розповів про особливості свого проекту. Так, він вказав на те, що «Площа синагог» включає в себе три основні місця з різними атмосферами, які в проекті намагаються зберегти. Зокрема, проектом пропонується зберегти руїни приватної синагоги «Золота Роза» (доступ до них буде відкрито тільки через дерев’яний настил), а територію Бейт га-Мідрашу озеленити і зробити місцем для спогадів та роздумів. Площа Арсенальна, де колись була міська синагога, має натомість стати «площею сум’яття».
«Власне ця порожнеча на площі Арсенальній – там не буде стояти ніяких вертикальних елементів, площа буде повністю порожня – має давати відвідувачам відчуття відсутності чогось, що там було, відчуття відсутності чогось, що забрали в міста. З іншого боку, це власне надаватиме можливість в майбутньому наповнювати цю порожнечу життя міста. Ця площа має стати громадською площею, на якій будуть відбуватися різні заходи і де буде жити місто», - пояснив Франц Решке.
Наразі, втім, ані Франц Решке, ані присутня на прес-конференції експерт Німецького товариство міжнародного співробітниця GIZ (товариство було співорганізатором конкурсу проектів) Іріс Гляйхман не змогли сказати, коли може розпочатися реалізація проекту чи бодай якою є його кошторисна вартість. Згідно з проектно-кошторисною документацією, поданою архітектором на конкурс разом із проектом, за німецькими цінами на матеріали та роботи реалізація мала б коштувати 550 тис. євро, але підрахунки вартості в Україні ще тривають; певною мірою це залежатиме від того, що буде фінансувати і замовляти проект, пояснила Іріс Гляйхман.
Начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко своєю чергою зазначила, що фінансування проекту може частково відбуватися за рахунок міського бюджету, а також за рахунок підприємств, які мають на «Площі синагог» і поруч із нею свій бізнес.
«Наступними кроками для реалізації цього проекту в нас заплановані дискусії з місцевими особами, які приймають рішення безпосередньо, також з істориками і дослідниками єврейської історії в місті. Цей процес міждисциплінарної роботи є дуже важливим», - наголосив Франц Решке. Також німецький архітектор наголосив на своїй зацікавленості в тому, щоб брати участь в реалізації свого проекту.
Зазначимо, що в грудні минулого року міжнародна конкурсна комісія визначила переможців конкурсу з проектів облаштування місць єврейської пам’яті у Львові, організованого Львівською міською радою, Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZта Центром міської історії Центрально-Східної Європи. На конкурс надійшло 70 робіт з 15 країн світу. У підконкурсі «Площа синагог» перемогу здобула команда архітекторів з Німеччини, у підконкурсі «Бейсолем – дім вічності» - архітектори з Ізраїлю, а територію колишнього концентраційного табору облаштовуватимуть за проектом групи архітекторів з Каліфорнії.