Сьогодні, 14 березня, у Львівському національному університеті ім. І.Франка відбувається круглий стіл "Нова Конституція - Чому? Коли? Як?", організована об’єднанням представників аналітичних центрів та громадських організацій "Громадянський конституційний комітет", що був створений у вересні 2007 року.
Як повідомив один із організаторів круглого столу - голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко, громадський сектор насторожує те, що "практично всі сили, що брали участь у виборах до парламенту минулого року, заявляли про негайну потребу зміни Конституції. При цьому практично жодна із них не запропонувала аналіз чинної Конституції, зі з’ясуванням існуючих проблем, їх причин тощо".
"Існує загроза, що зміни до Конституції будуть вноситися не з метою її покращення, вирішення серйозних суспільних проблем, а задля боротьби за владу, з метою її розширення, концентрації, збереження певними силами тощо, як це було у 2004 році. Нормально, коли політики борються за владу, але Конституція - це основоположний закон, який мають виконувати усі, і в першу чергу політики".
І.Коліушко додав: "Якщо назріла потреба змінювати Конституцію, то це треба робити прозоро із дотриманням демократичних принципів. Зокрема, громадський сектор має бути максимально залученим до цього процесу". Відтак Громадянський конституційний комітет, орієнтуючись на європейську практику, пропонує представникам громадських організацій в регіонах до обговорення "Зелену книгу української конституційної реформи". "Напрацювання "Зеленої книги" - це консультації з громадськістю щодо постановки проблем. За результатами цього, створюється "Біла книга", де пропонуються шляхи вирішення визначених проблем. І уже за результатами обговорення "Білої книги" готуються проекти державних документів щодо розв’язання цих проблем".
І.Коліушко додав, що громадський сектор має обов’язково сформувати своє альтернативне бачення, максимально продумане, й максимально формалізоване, щоб не залишитися осторонь процесу зміни Конституції України.