Львівське ОСББ «Берегиня», що на вулиці Кульпарківській, 158-б, уклало перший кредитний договір із банком на суму 1,35 млн грн на проведення теплоізоляції зовнішніх стін багатоповерхівки та вже розпочало відповідні роботи. Після їх завершення, ОСББ отримає відшкодування з міського та державного бюджетів у розмірі 30 та 40% відповідно, що загалом може перевищити 650 тис грн.
ОСББ створили близько року тому. І вже встигли взяти кредит на суму 143 тис грн, який використали на заміну вікон на енергоощадні та встановлення лічильника на теплову енергію.
«Перший кредит, коли ми брали, боялися, звичайно, – каже мешканка будинку, пані Надія. – Було важко, ми не знали ще нічого».
Тепер рахують, платять на утримання будинку не більше за інших львів'ян. 2,20 коп. за метр квадратний. І світло в під'їзді вже обходиться дешевше.
«Коли ми взяли будинок минулого року ми платили 700-800 гривень, а зараз ми платимо 150-200 гривень через модернізацію освітлення», – каже голова правління ОСББ «Берегиня» Олександра Слободенюк.
Відтак, взяли кредит і на те, щоб утеплити фасад всього будинку. Тож вже цієї зими розраховують на 45-50% економії. Та й з поверненням кредиту не має бути клопотів. Адже, частково його має компенсувати міська програма для ОСББ та ЖБК «Теплий дім».
«Цього року передбачено три мільйони гривень. Всього за півтора року роботи програми 12 ОСББ вже нею скористалися, – каже директор департаменту «Адміністрація міського голови» Олександр Кобзарєв. – З тих трьох мільйонів, які виділені цього року, витрачено менше мільйона».
Ще частину коштів компесовує державна програма кредитування.
«У місті Львові дві програми – державна і міська. Тобто, об'єднання співвласників мають гарантоване відшкодування по міській програмі і державній програмі. Разом – це 70% тіла кредиту», – пояснює заступник начальника відділу супроводу ОСББ Оксана Калинець.
Щодо останньої діє правило: що більше мешканців будинку мають субсидії, то більшу суму кредиту компенсують.
«Якщо уявити, що в якомусь будинку будуть проживати лише люди, які отримують субсидії, це буде 70% компенсації плюс 30% – це компенсація міста. Гіпотетично може бути навіть сто відсотків компенсації», – каже заступник Львівської обласної дирекції банку Тарас Шмигельський.
Для цих програм діють умови 24,5 відсоткової ставки терміном на десять років. Та першу свою позику ОСББ «Берегеня» планує повернути вже за рік. Брали дещо більше 140 тисяч, з яких – 105 тисяч компенсували державна та міська програми. Експерти ж сподіваються, що у Львові таких будинків побільшає. Подібні програми вже дали свої результати у сусідніх Польщі та країнах Прибалтики.
Тож, наголошують потрібно братись на так за модернізацію ТЕЦ, як за такі багатоповерхівки. Саме вони є причиною енерговтрат номер один. До того ж, якщо мешканці утеплюють одну квартиру - то заощадять на квитанціях близько десяти відсотків. А якщо цілий будинок, то і всі шістдесят.