У Львові переселенці і місцеві мешканці подискутують на важливі теми

На Фестивалі переселенців і львів'ян намагатимуться зламати стереотипи

14:16, 26 серпня 2015

На «Фестивалі переселенців та львів'ян», основні події якого відбудуться у Львові 4-6 вересня, учасники шукатимуть порозуміння та діалогу через культурний обмін. 

Як розповів на прес конференції співзасновник громадської ініціативи «Крим SOS» та кримськотатарського культурного центру «Кримський дім у Львові» Алім Алієв, ідея фестивалю зародилася ще півроку тому.

«Йшлося про те, аби займатись не лише соціальними питаннями переселенців, а й допомагати їм інтегровуватись у приймаючі спільноти», - розповів Алієв.

Фестиваль, за його словами, стане майданчиком для культурного обміну між переселенцями та львів'янами: вони зможуть представити там свої проекти та подискутувати на важливі для них теми. Подія такого роду пройде вперше в Україні.

Розпочнеться фестиваль із фотовиставки «Обличчя переселенців» Вікторії Поліщук, яка відкриється 1 вересня у Медіатеці. З 4 по 6-те вересня, в межах Конгресу культури східного партнерства у Львові, фестиваль проведе концерти, майстер-класи, воркшопи з приготування національних страв, гончарного мистецтва.

До фестивалю будуть залучені і актори театру Леся Курбаса – на балконі театру 5 вересня відбудеться музично-візуальний перформанс на основі українського та кримськотатарського мелосу.

Завершиться фестиваль 13 вересня дискусією про стереотипи та порозуміння між переселенцями та львів'янами.

Очільниця Західноукраїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження», який фінансує проведення фестивалю, Оксана Дащаківська зазначила, що досвід країн, що мали воєнні конфлікти показує – найкращий метод інтеграції та примирення – це культурна співпраця.

«Якщо політики мають багато запитань, на які вони не можуть дати відповіді з точки зору політичної доцільності, то в культурі таких питань, як правило, немає. [Люди] мають дуже широкий простір для їх обговорення. Тому культурні заходи є хорошим способом для пошуку порозуміння в громаді», - розповіла Дащаківська.

Очільниця управління культури Львівської міськради Ірина Магдиш додала, що довгий час про Львів зберігалось уявлення як про мультикультурне місто, в якому свого часу мирно співіснували українці, поляки, євреї та інші національності.

«Але дуже часто ця теорія була прикрашена, міфологізована та існувала лише на сторінках книжок чи спогадів. Зараз ми маємо реальну багатокультурність. І це, як виявилось, набагато складніше, ніж написано в книжках», - зауважила Магдиш.

На її думку, львів'янам ще треба повчитися справжньої мультикультурності, приймаючи та уживаючись із людьми з різних середовищ.

Водночас, як зауважив Алім Алієв, одна із місій фестивалю – змінити парадигму, що переселенці щось постійно просять.

«Ми хочемо показати, що переселенці також можуть давати цінність. Вони бачать таку ж картинку майбутнього, як і львів'яни, чи мешканці Волині та Івано-Франківщини», - сказав Алієв.

Як повідомляв ZAXID.NET, 6-7 вересня 2014 року у Львові та Винниках вп’яте відбулися Фестини кримськотатарської культури. Минулого року їх організовували Спілка кримських татар у Львові, Музей народної архітектури та побуту «Шевченківський Гай» і історико-краєзнавчий музей міста Винники.