Під час засідання у Личаківському райсуді Львова одна з присяжних відмовилася продовжувати розгляд справи і демонстративно покинула залу. Жінка заявила, що її змусили стати присяжною і сама вона не має на це часу. Про цей інцидент повідомив в. о. голови Личаківського райсуду Львова Сергій Гирич, який був головуючим суддею на цьому засіданні.
«Після розгляду справи про визнання особи недієздатною суд видалився у нарадчу кімнату для прийняття судового рішення. Однак одна із присяжних, яка визначена автоматизованою системою для участі в розгляді справи, відмовилася пройти до нарадчої кімнати для прийняття рішення», – йдеться у повідомленні Сергія Гирича на сайті Личаківського райсуду Львова.
Сам він назвав цей випадок «надзвичайною подією» у судовій системі України. За словами Сергія Гирича, жінку намагалися переконати не покидати нарадчу кімнату, оскільки у такому випадку доведеться наново починати розгляд справи, однак вона все одно вийшла.
У коментарі ZAXID.NET суддя Личаківського райсуду Григорій Жовнір розповів, що розгляд цієї справи почали на годину пізніше. Хоча присяжних завжди завчасно попереджають про те, що можливі затримки, оскільки наперед неможливо спрогнозувати, скільки триватиме попереднє засідання.
«Розгляд цієї справи тривав близько 30 хв, після цього головуючий суддя і двоє присяжних видалилися в окреме приміщення для написання рішення. Це займає приблизно 10-15 хв – оголошується лише резолютивна частина рішення. І на цій стадії присяжна відмовилася бути присутньою при написанні рішення і його оголошувати і вийшла з нарадчої кімнати. Це взагалі прямо заборонено: навіть при потребах судді не мають права покидати нарадчу кімнату, поки триває написання рішення», – пояснив Григорій Жовнір.
При цьому, за словами Григорія Жовніра, жінці навіть не загрожує відповідальність за такі дії. У попередній версії закону про судоустрій передбачалося, що невиконання присяжними своїх обов'язків може свідчити про неповагу до суду, що тягне на адміністративну відповідальність. Однак у нинішній версії закону нічого такого немає. При цьому суд не може самостійно і відсторонити цю жінку від розгляду справи.
«Важко сказати, як нам тепер виходити з цієї ситуації. Ми не можемо замінити присяжного з власної ініціативи – закон цього не передбачає. Відведення присяжного можливе лише за його заявою і це має бути зробленим до початку розгляду справи. Єдиний шлях, який може бути зараз, це якщо хтось із учасників справи заявить цій жінці відвід як судді і цей відвід буде задоволений судом. Лише тоді можна буде замінити цю жінку на іншого присяжного і розгляд справи почнеться від самого початку», – пояснив Григорій Жовнір.
Зазначимо, що присяжним може стати практично будь-який мешканець міста віком від 30 до 65 років, який постійно проживає на території юрисдикції суду (є ще певні обмеження, як-от відсутність психічних хвороб, обов'язкове знання мови, відсутність непогашеної судимості). За свою роботу присяжні отримують винагороду приблизно у 200 грн за годину (кінцева сума розраховується як оклад судді, пропорційний до витраченого часу). При цьому ці кошти нараховуються навіть у випадку затримки засідання (враховується час перебування у приміщенні суду і витрачений на ознайомлення зі справою час).