У Львові відбулося засідання реставраційної комісії щодо прийняття виконаних робіт на Личаківському цвинтарі у межах програми «Збереження спільної культурної спадщини».
Програма діє з 2007 року і повністю фінансується Міністерством культури та національної спадщини Республіки Польща. З українського боку – організаційна підтримка та залучення місцевих фахівців.
«Щороку близько 2 млн злотих переказуємо різним нашим партнерам на роботи з консервації в Україні. Львів тут на першому місці», – зазначила заступник директора державного департаменту закордонної культурної спадщини Польщі Дорота Янішевська.
Цьогоріч реставратори з України та Польщі відновили рекордну кількість 12 пам’ятних надгробків. Один з найцінніших – гробівець родини Мявчинських, його відновлювали практично з руїн.
«Об’єкт був у дуже аварійному стані, щоби це виправити, укріпили фундамент. На ньому встановили всі елементи, які збереглись, які можна було зняти до того», – розповіла реставратор з Польщі Анна Штимельська-Карчевська.
Поляки відновлюють не лише «свої» поховання. Головний критерій вибору об’єкта – його культурна та історична цінність. До прикладу, минулоріч реставрували надмогильний пам'ятник Івану Франку. Українські скульптори працюють пліч-о-пліч із своїми польськими колегами.
Програма діятиме й наступного року. Для цього незабаром реставраційна комісія відбере чергові пам'ятки, які потребують відновлення.