У Львові після капітального ремонту презентували подвір’я Вірменського Собору

17:30, 12 травня 2017

12 травня відбулося урочисте відкриття відремонтованого подвір’я Вірменського собору. Тут завершили капітальний ремонт, який розпочався ще у 2015 році. Про це повідомила прес-служба ЛМР.

Роботи з впорядкування подвір’я Вірменського собору розпочалися у 2015 році з археологічних досліджень та заміни каналізаційного колектора.

«Якщо б подивитися на фото Вірменського дворика дворічної давності, то тут був асфальт і тут був паркінг. Також під землею є пивниця. Була небезпека, що машини проваляться у пивниці, куди затікала вода через погану каналізацію. Потрібно було замінити каналізаційний колектор, який проходить від дзвіниці і до вул. Лесі Українки. Однак сюди дуже складно було заїхати техніці, яка могла б це зробити. Тому ми використовували міні-трактори і цей колектор вдалося замінити», – розповіла начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко.

Усі фото Павла Паламарчука / ZAXID.NET

За її словами, ці роботи тривали один сезон. Далі взялися за мощення дворика бруківкою. Під асфальтом, яким було залито дворик, виявили плити. Це фрагменти надгробних плит. Найвірогідніше, вони були привезені сюди з іншого місця. Зараз вони зберігаються на подвір’ї Вірменської церкви.

Також Лілія Онищенко розповіла, що у підвалах проведені реставрація, гідроізоляція та накриття. Зараз ці підвали можна використовувати, вхід туди тільки з дзвіниці.

У подвір'ї Вірменського собору замінили каналізацію та водопровід. З бюджету міста на це витратили 563,577 тис. грн. Також за кошти міського бюджету виконано роботи з впорядкування території подвір’я Вірменського собору з колоною Св. Христофора на суму 340,229 тис. грн. Над реставрацією колони Св. Христофора, яка є домінантою дворику, протягом 2015-2016 рр. працювала група реставраторів під керівництвом Анджея Казберука. Роботи фінансувало Міністерство культури Польщі.

Як розповіла Лілія Онищенко, з Польським Міністерством культури Львів працює з 2007 року за програмою «Спільна спадщина».

«Наша співпраця розпочалась у 2006 році. Тоді вперше тут появились польські консерватори і ми налагодили співпрацю з вірменською громадою. Консерваційні роботи стали можливі завдяки підтримці міської ради Львова та спілки консерваторів. Ті цінні здобутки і роботи реставраційні були фінансово підтримані Міністерством культури Польщі. Зберігаючи спадщину вірменської громади, зберігаємо спадщину багатокультурного Львова. Це є наша спільна спадщина», – розповіла Дорота Янішевска-Якуб'як, заступниця директора департаменту культурної спадщини за кордоном і військових втрат Міністерства культури Польщі.

Також до відновлення дворика долучилася вірменська громада.

Нагадаємо, ансамбль Вірменського собору внесений до Світової спадщини ЮНЕСКО.