У Львові показали давні українські колиски і унікальний британський візок Вікторіанської епохи

18 липня

У Львівському музеї народної архітектури і побуту відкрили виставку давніх українських колисок. Експозиція доступна для огляду до кінця літа у хаті зі села Тухолька.

В українців був культ дитини, такою ж культовою річчю вважали і колиску.

«Коли дитина народжувалася, її треба було захистити від нечистої сили, відповідно колисочка мала робитися майстром, який мав гарний сімейний стан і якого поважали в селі», ‒ розповідає наукова співробітниця музею Мар'яна Кардаш.

Майстер починав роботу в перший день посту. Робив з дерева, яке шанували у народі і яке вважали чистими. На бильцях часто вирізьблювали символи захисту, аби ще до хрещення боронити дитину від нечисті. Найдавніші люльки підвішували до стелі.

«У підвісній колисочці матрацик робили з сіна і дитинку там клали. Чотирма мотузками завішували за гак у стелі або до сволоку причіплялися. І з одного боку також була мотузка, за яку ногою мама колихала дитину», ‒ пояснює Мар'яна Кардаш.

На виставці у Музеї народної архітектури і побуту демонструють десяток експонатів XIX - початку XX століття з особливими історіями, у кожній з них виросло не одне покоління українців.

«У нас є колиска з кінця XIX століття з Пустомитівщини, у ній три покоління колисалося. Її передала нам наша працівниця, ще баба колисала там своїх дітей», ‒ розповідає наукова працівниця.

Таку річ позичали, передавали з покоління у покоління, але не нищили. Її не можна було викидати чи спалювати.

У деяких регіонах колиски називали неньками, бо дитина тут була огорнута теплом, навіть коли мамі треба було працювати у полі. При такій роботі малечу брали з собою і клали у «польовку» ‒ полотняну люльку.

Стоячі колиски з'явилися на початку 20 століття, коли у людей у хатах уже була підлога.

Перлиною цієї колекції є візочок з Великобританії Вікторіанської епохи.

«Візочок англійської фірми «Сільвер Крос», фірма ця дуже давня, її заснував у 1877 році звичайний поштар, він зробив для своїх дітей візочок, тому що йому було не комфортно дітей носити», ‒ пояснює Мар'яна Кардаш.

Моду на такий візочок запровадила багатодітна королева Вікторія. Її принци та принцеси виростали саме у таких. На той час ці возики вважали транспортним засобом і нянька чи мама мусили мати спеціальний дозвіл, щось схоже на нинішні водійські права.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Головні новини Львова за 19 вересня
Львівська облрада заборонила російськомовну музику на території області
Львівська філармонія остаточно отримала національний статус
Пряма кулачна демократія
Угорці матимуть на Закарпатті власний телеканал
На Закарпатті склав мандат депутат районної ради, у якого знайшли угорський паспорт
Не схильний до діалогу
Суд наклав арешт на майно Володимира Омеляна
У НАБУ назвали фейком інформацію встановлення «жучків» у кабінеті Холодницького
З’явилося відео, як у Береговому українцям видають угорські паспорти під клятву та шампанське