Щоосені у Музеї Соломії Крушельницької у Львові виставляють найбільші раритети із власних фондів і нових надходжень. Деякі фотографії і автографи демонструють вперше.
Із 24 тисяч експонатів Дому Соломії особливо там оберігають оригінальні сторічні фото співачки Соломії Крушельницької у різних образах на сценах найкращих театрів світу. Нині виставили світлину Соломії у ролі Електри.
«Цій фотографії є 110 років. Рівно 110 років тому Соломія Крушельницька брала участь в італійській прем'єрі цієї опери на сцені міланського театру «Ла Скала», тоді відбулася прем'єра постановки Ріхарда Штрауса «Електра». Успіх був надзвичайно великий», ‒ розповідає головна хранителька фондів Музею Крушельницької Ірина Криворучка.
Але йому передував ще один гучний тріумф ‒ наша співачка вийшла на сцену того ж міланського театру у ролі Саломеї.
«Публіка була надзвичайно захоплена виконанням Соломії Крушельницької, а італійський скульптор Едуардо Фарнезі з цієї нагоди викував такі медалі, де зображено профіль Соломії Крушельницької у ролі Саломе. А на звороті написано: на згадку. Тобто на згадку про цей тріумф Соломії», ‒ додає Ірина Криворучка.
Вперше львів'янам показують таку бронзову медаль.
Цей музей має не лише скарби самої Крушельницької, а й інших музичних діячів. Недавно сюди передали архів, де зберігся рукопис композитора Василя Барвінського. Він був ректором консерваторії, тому радянська влада змусила його написати статтю про 8 березня і він таки викрутився без оди совітам.
«Починається ця стаття такими словами, що українська жінка зробила дуже великий внесок до розвитку української музичної культури і світового оперного мистецтва. І про кого він розповідає у 1947 році ‒ про Соломію Крушельницьку, про Галю Левицьку і про багатьох інших жінок», ‒ читає рукопис Ірина Криворучка.
На виставці демонструють і речі, пов'язані із кам'яницею, де нині музей, а колись мешкала Соломія Крушельницька. Її родичі брали різних квартирантів, щоб утримувати будинок, поки співачка перебувала за кордоном.
«Тут жили дуже цікаві і різні мешканці у свій час: архітектор, генерал. Навіть 10 років у цьому будинку на 3 поверсі мешкав композитор Станіслав Людкевич», ‒ розповідає директорка музею Галина Тихобаєва.
«І ми демонструємо документ, який це підтверджує. То запис в домовій книзі будинку №23 на тодішній вулиці Крашевського, нині Крушельницької. У 1921 році Станіслав Людкевич став мешканцем цього будинку, про що є реєстрація тут, у цій книзі», ‒ додає Ірина Криворучка.
Ці та десятки інших експонатів можна побачити на виставці до листопада.