У Львові розробляють концепцію реконструкції площі Коліївщини. Над ескізним проектом працює компанія «Рутенія», що проектувала реконструкцію площі Митної та скверу на вул. Рибній.
Як розповіла під час презентації концепції архітекторка Ольга Криворучко, площа території становить усього 650 кв. м і є чи не найменшою у Львові. У листопаді на площі почнуть працювати археологи, висновки яких врахують при подальшій роботі над проектом.
Зокрема археологи мають з’ясувати, де саме колись була криниця, яку на площі хочуть позначити мощенням та табличкою. Криницю, що є на площі зараз, на час археологічних розкопок розберуть. За проектом, її також хочуть оновити.
«Вода в криниці має набиратися до самого верху. Там буде п’ять форсунок, через які потрапляє вода й буде перетікати через край і повертатися в резервуар, По колу криниці буде бортик із підсвічуваням. На ньому розташують прорізані імена мешканців, що жили і працювали на площі», – розповіла Ольга Криворучко.
Зокрема на бортику криниці планують нанести імена тих мешканців, які жили чи працювали на площі до війни й загинули під час Голокосту.
Архітектори розглядають кілька типів покриття на площі: мощення історичним каменем різного або однакового типу в одному рівні, аби площею було зручно пересуватися маломобільним людям. Тротуари планують дещо розширити та залишити в тому ж місці, де вони є зараз.
Старі дерева – ясен і березу – залишать, натомість пропонують досадити райську яблуню, сакуру або гіркокаштан червоний. Загалом на площі хочуть висадити близько 775 рослин, більшість із яких – багаторічні, що не потребують складного догляду.
Оскільки місце є громадським простором, каже Ольга Криворучко, тут вирішили поставити кілька металевих крісел, де б вільно могли відпочивати як мешканці, так і перехожі. Щоправда мешканці площі, з якими обговорювали проект, були проти, аби на Коліївщини були місця для сидіння, адже тоді тут будуть збиратись «неприємні компанії». Також на площі пропонують встановити стенд із інформацією про історію площі.
Цей варіант реконструкції площі ще будуть доопрацьовувати відповідно до зауважень управління архітектури, управління охорони історичного середовища та археологічної служби.
Нагадаємо, 12 лютого Львівська міськрада підписала меморандум про співпрацю з єврейськими організаціями для збереження культурної спадщини. Угода передбачає реконструкцію площі Коліївщини з відтворенням історичних елементів.
Зазначимо, що площа Коліївщини, що між вул. Староєврейською та Братів Рогатинців, виникла у ранній австрійський період на місці старої єврейської дільниці. Первісно площа називалася Жидівською, а у 1871 році після переведення конскрипційної нумерації на вуличну її перейменували на пл. Векслярську. У 1944 році радянська влада змінила назву на пл. Коліївщини.