17 червня на сцені Львівського національного театру опери та балету ім. С. Крушельницької відбудеться львівська прем’єра опери «Коріолан» у постановці Влада Троїцького. Показ вистави, яка стала однією із найгучніших подій столичного театрального сезону, проходитиме у рамках Культурного форуму «Донкульт», який триватиме у Львові з 16 по 30 червня.
«Коріолан» - перша опера, яку за однойменним твором Вільяма Шекспіра поставив відомий український театральний режисер, актор, драматург, продюсер, засновник і керівник театру «ДАХ» Влад Троїцький. Для свого оперного дебюту режисер-експериментатор Троїцький невипадково обрав трагедію Шекспіра.
За його словами, тема цього твору дуже сильно резонує з нашим часом, з подіями в Україні. Навіть більше, каже режисер-постановник, «більш актуального і болісного тексту для постановки у театрі сьогодні знайти складно».
«Це історія про те, наскільки потрібен герой, який повернувся з війни. З героями некомфортно, герої незручні, у мирному житті герої не потрібні», - розповідає Влад Троїцький.
Свого часу так само у сучасність переніс події класичної трагедії і британський актор та режисер Райльф Файнс в однойменному фільмі.
В основі трагедії Шекспіра – життєпис давньоримського вождя Гая Марція Коріолана зі змалюванням політичних інтриг та бунту народу проти свого лідера.
«Коріолан» Влада Троїцького – це постановка у жанрі нової опери, яка популярна зараз у всьому світі. Звернувшись до цього жанру, Троїцький перетворив процес створення вистави на творчу лабораторію, де музика постановки стала плодом вільної колективної імпровізації дванадцяти виконавців та режисера. Музичну палітру опери утворили поєднання тембрів акустичних інструментів та електроніки, академічної та народної манер співу, складних гармоній та сучасних драйвових ритмів.
Головну партію – Коріолана – виконує Антон Литвинов, його дружини Вергілії – Маріанна Головко. Інструментальні партії виконують Антон Байбаков, Юлія Ваш, Андрій Надольський, Жанна Марчинська, Софія Турта і Артем Дзегановський. Відео, що проектується на декорації, створила українська група «Tenpoint VJ's».
«Якщо «Коріолан» і справді опера, то опера дивовижна. Ні композитора, ні нотного запису – все робилося в процесі репетицій, спільними зусиллями режисера і дванадцяти виконавців, через імпровізацію, буквально на коліні. Фахівці з академічної музики крутять носом: із погляду поборника канонів «дахівський» саунд «Коріолана» лунає як художня самодіяльність.
«Не те щоб опера – радше антична трагедія. Мінімум декорацій, намальовані на обличчях маски, довгі плащі, діалог героя з хором, статичність, речитативи, патетика – не вистачає хіба що котурнів і вбивства раба у фіналі. Щоправда, можна припустити, що фахівець з античних трагедій побачить чимало неточностей, але хто сказав, що Троїцький ставив за мету зробити все так, як було у стародавніх римлян? », - написав про виставу Юрій Володарський.