У Львові працює 500 офіційних гідів

19:05, 7 листопада 2012

У Львові зараз працює близько 500 гідів. Вони мають спеціальні дозволи на ведення екскурсій та бейджики.

Про це інформують «Головні новини Львова».

Аби отримати ці документи, Яник упродовж року вчився та успішно склав іспити. Екскурсовод Яник розповідає: «Також мав зареєструватись як приватний підприємець і платити податки за екскурсійну діяльність в пенсійний фонд, а потім я отримав ліцензію у міській раді, після здачі іспитів – у Львівській обласній раді».

Тепер екскурсовод показує Львів здебільшого полякам. З групи отримує 70 гривень, хоча за навчання заплатив значно більше: «Тоді воно коштувало десь чи півтори тисячі, чи 1200 грн», – згадує він.

Його колега з Відня за такі курси заплатила 4 тисячі євро, тепер з групи заробляє 150 євро. Екскурсовод Світлана Вакер каже, що найгірше – це неліцензовані гіди, яких зараз дуже багато: «У Відні зараз офіційних гідів близько 50. А неофіційних! Дуже багато, вся Чехія тут!»

Гідів-самозванців у Львові було найбільше під час Євро-2012. У Відні їх зараз порівну з тими, хто має дозвіл на проведення екскурсій.

«Тут постійно ходять ревізори, запитують спеціальний дозвіл на роботу», – каже Світлана Вакер.

Проте українцю, який хотів би послухати про австрійську столицю рідною мовою, буде непросто. Журналіст Парасковія Дворянин розповідає: «Гідів, які розмовляють українською, у Відні майже не зустрінеш, у туристичних фірмах кажуть, вихідці з колишнього Радянського Союзу для ведення екскурсій обирають російську, так вигідніше і простіше».

Це підтверджує і Світлана Вакер, яка тут мешкає уже 35 років, з них гідом працює десять: «Знаєте, українські гіди є, але вони чомусь працюють не українською. Я знайшла одного українського гіда, а потім мені сказали, що це не українська мова».

ЇЇ колега натомість певна, що до туриста просто треба мати підхід, цікаво розповідати і тоді він вибачить чужу мову: «Якщо в голові нічого немає, ніщо не допоможе. Ця робота – покликання. Гідом не може працювати то, хто просто говорить мовою. Скільки це коштує? Це коштує дні та ночі безперервного навчання», – каже гід з Відня Надія Рашка.

У Будапешті вивчитись на екскурсовода дешевше, ніж у Відні – 800 євро. З групи гід заробляє 100 євро. Людмила Целлєр, екскурсовод з Угорщини, охоче переходить на нашу мову, бо зазвичай працює з українськими групами: «Цікавляться життям угорського народу, культурою цікавляться, не в останню чергу і кухнею угорською цікавляться, тому що кухня така не звичайна для нас, для львів’ян».

Каже, самозванців тут вдосталь, проте вона за сім років праці так гостро цього не відчуває – роботи вистачає усім. Українці приїжджають часто: «Найбільше літом, коли свята бувають – оце на Новий рік, коли травневі свята, і багато дітей приїжджає. Що мені подобається, що багато дітей приїжджає на канікули», – каже вона.

Дивіться детальніше о 21.00 у "Головних новинах Львова" на 24 каналі.