У Львові презентували багаторічний Український історичний календар

17:19, 29 грудня 2010

29 січня у Львові презентували багаторічний Український історичний календар, виданий за ініціативи Благодійного фонду «Україна-Русь». Календар містить 600 дат, які пов’язані з визначними особистостями чи подіями в українській історії.

Про це 29 грудня на прес-конференції повідомив президент Благодійного фонду "Україна-Русь" Ростислав Новоженець.

За його словами, 44% із усіх дат – це дні народження і смерті політичних, військових і державних діячів, світочів, мистецтв та науки. Календар прикрашають 38 фото та репродукцій, починаючи від Степана Бандери та закінчуючи В.Чорноволом.

Презентація календаря присвячена останній даті в календарі - 29 грудня – день смерті наказного гетьмана Війська Запорізького Павла Полуботка. "За антиросійську політику Павло Полуботок був замордований у Петропавловській фортеці з наказу Петра І, похований на цвинтарі Санкт-Петербурга", - зазначив Р.Новоженець.

З його слів, до цього календаря були й інші спроби створити подібне зібрання із найважливіших українських дат, зокрема газета "За вільну Україну" публікувала "Календар українця", товариство "Зорепад" під редакцією О.Старовойта видало "Український історичний календар".

"На основі попередніх календарів, а також доповнивши їх даними про Грюнвальдську битву, козаччину (страта гетьманів у Варшаві, перемога над москалями під Оршею, над поляками під Варшавою), визвольну боротьбу 1917-1921 рр (створення Холодноярської, Медвинської, Гуцульської, Далекосхідної, трьох Лемківських республік, возз’єднання УНР з Кубанню, смерть Скоропадського, Винниченка, Махна), окупацію України московськими більшовиками, Голодомор (самогубство Хвильового, Скрипника), діяльність УПА (Олевська республіка, вбивство Ватутіна, Свєрчевського, бій під Гурбами), окупацію України радянськими військами та ін", - зазначив президент Благодійного фонду "Україна-Русь".

Як зазначив ZAXID.NET Ростислав Новоженець, найбільше подій, які вміщенні у календарі, відбулися 2008 року. "Календар не прив’язаний до жодного року, тому він багаторічний. Найдавніша подія – день смерті княгині Ольги, а сучасна – визнання верховною радою Голодомору як геноциду у 2008 році. Цей календар – це поштовх до нових міркувань, це харч для роздумів, щоб ми не повторювали помилки", - додав він.

Календар має формат А2, вийшов накладом 1 тис примірників, електронну версію можна побачити на сайті Дух волі.

За словами представника науково-видавничого дому "Карти й атласи" Володимира Грицеляка, були такі дати, які хотілося додати в календар, але працівники не могли знайти дату , коли це відбулося, зокрема, мова йде про те, коли Московію перейменували в Росію.