У Львові презентували книгу про місто Івана Левинського

13:45, 22 березня 2011

22 березня у Львові презентували книгу про львівського будівничого Івана Левинського, який створив основну частину будинків Львова кін ХІХ-поч. ХХ ст, про український бізнес того часу. Книга відомого львівського дослідника Ігора Жука "Львів Левинського: місто і будівничий" побачила світ у видавництві "Грані-Т".

Про це на презентації розповів представник видавництва "Грані-Т" Тарас Яценко.

Як зазначив автор книги, дослідник, історик архітектури Ігор Жук, у книзі «Львів Левинського: місто і будівничий» є 550 ілюстрацій (карти, фотографії, репродукції, схеми). Івана Левинського сьогодні б назвали  бізнесменом, менеджером, та зараз у Львові його знають як архітектора, що спорудив у Львові левову частку будинків кін ХІХ-поч. ХХ ст..

«Про Івана Левинського я збирав матеріал понад два десятки років, 18 років тому вийшов перший мій матеріал про цього будівничого. Книга наповнена інформацією, вдалося вкласти усі родзинки: про те, який він був, що це був за час, які були стосунки з інвесторами, як формувався світогляд. Наприкінці книги є карта із 80 об’єктами (хоч можна було і 180 подати) будівель Левинського. Це чоловік,  який одночасно брав участь в будівництві міського театру, музею, пасажу Міколяша, готелю «Жорж», - зазначив Ігор Жук.

За словами головного редактора видавництва «Грані-Т» Олени Мовчан, вперше у цій книзі вміщено репродукцію портрету Івана Левинського роботи київського художника Фотія Красицького (1916 р., збірка Національного художнього музею України). У Національному музеї й не знали, що це Левинський: картина була підписана «Чоловічий портрет», однак завдяки Ігорю Жуку відтепер музей знає, що там зображений будівничий Левинський.

Передмову до книги написав головний редактор часопису «Ї» Тарас Возняк.

Як зазначив Олесь Пограничний, начальник відділу зв’язків з громадськістю ПАТ «Концерн Галнафтогаз» (компанії, яка стала меценатом книги), по суті ця книга є завершення культурного триптиху: у попередні роки за сприяння «Галнафтогазу» у видавництві «Грані-Т» вийшли альбоми «Іоанн Георг Пінзель. Скульптура. Перетворення», присвячений спадщині геніального майстра дерев’яної барокової скульптури Іоана Георга Пінзеля та «Городецький. Виклик будівничого» - мистецький альбом, присвячений спадщині архітектурного генія Києва початку ХХ століття Владислава Городецького.

Сьогодні відбудеться ще одна презентація книги у Центрі міської історії Центрально-Східної Європи. Початок о 18.00. Адреса: вул. Акад. Богомольця, 6, конференц-зал.

На ZAXID .NET у рубриці «Ми пам’ятаємо» вийшов матеріал «Будівничий Іван Левинський».

За Вікіпедією, Іван Левинський у свої проекти вносив елементи традицій національного будівництва Гуцульщини, Бойківщини і Наддніпрянщини. У Львові будинки, спроектовані і споруджені Іваном Левитським, розташовані на сучасних вулицях Генерала Чупринки, Коцюбинського (будинок «Академічної громади». Будинок № 21), Руській (будинок акціонерного товариства «Дністер» (тепер міська поліклініка № 1, вул. Руська, 20), Миколи Лисенка, Рєпіна (будинок № 1), Шота Руставелі, Степана Бандери, Максима Кривоноса, проспектах Свободи та Тараса Шевченка, готель «Жорж» та багато інших.