У Львові презентували книгу Тадеуша Жихевича «Йосафат Кунцевич»

20:00, 4 травня 2011

4 травня у Львові в Музеї історії релігії відбулася презентація другого видання книги «Йосафат Кунцевич» польського письменника, релігієзнавця Тадеуша Жихевича.

 

«Тадеуш Жихевич народився у Братковичах, що в Галичині. Учився та працював у Львові. Після війни переїхав у Краків, де у 1989 р. вперше видано книгу «Йосафат Кунцевич», звісно, польської мовою. У 1998 році у видавництві «Свічадо» було вперше опубліковано цю книгу українською мовою у перекладі Юліана Редька. У цьому році вийшло друге видання цієї книги. Мені, як музейнику приємно, що до цієї книги долучилися працівники музею Володимир Гарбузюк та Люцина Кошик. Передмову до книги написав народний депутат України Михайло Косів», - зазначила під час презентації модератор дійства, директор Музею історії релігії Зоряна Білик.

Михайло Косів повідомив, що друге видання вийшло тиражем у 2 тис примірників. «Йосафата Кунцевича мало знають і шанують в Україні. Мені здається, що якби інша країна мала такого святого, то би про нього, про його діяльність говорили не тільки в духовному, а й в світському колах. Відома трагедія Йосафата, він був жахливо вбитий, сокирою… Передмову до цієї книги я назвав «Усе ще актуальний Йосафат Кунцевич», що була надрукована в « Літературній Україні». Ця книга на мене справила враження: її переклав з польської мій вчитель Юліан Редько, відомий мовознавець. Я задумався над тим, чому він взявся за переклад цієї книги? А тому, щоб про цей матеріал дізналися більше людей», - сказав Михайло Косів.

«15 жовтня 1923 року митрополит Андрей Шептицький видав «Інструкцію до духовенства з нагоди ювілею священомученика Йосафата Кунцевича». Зауважте: не пастирське послання, а саме інструкцію, яка є обов’язковою для виконання підлеглими, що складалася із 4 розділів і 44 пунктів. Митрополит детально розписав процедуру: як має бути організовано й проведено відзначення 300-ої річниці загибелі святого Йосафата, одначе, що найголовніше, це має бути не разовий захід у церкві, до цієї постаті має бути прикута увага всієї української християнської спільноти повсякчас. Також кожен священик мусив придбати «Життєпис св. Йосафата»  так і зараз треба, щоб кожен священик мав цей життєпис, щоб на основі його (Йосафата) сподвижницького життя вчилися благочестя», - зазначив Михайло Косів.