Сьогодні, 10 вересня, у рамках ХХ Форуму видавців у Львові презентували найповніше видання творів Михайла Грушевського державного видавництва «Світ». Досі неопубліковані праці видатного українського історика, літературознавця та громадського діяча зібрали у 15 томів.
За словами видавців, це найбільший видавничий проект, який сьогодні в Україні готується до друку. Це не просто перевидання праць Грушевського, яких свого часу вийшло чимало, а серйозна наукова робота, яку провели науковці Інституту української археографії та джерелознавства, літературознавчого інституту та історико-меморіального музею ім. Михайла Грушевського. Працювати над проектом розпочали 2002 року.
«Твори Грушевського дуже важко видавати, оскільки він був науковцем, істориком, письменником і публіцистом водночас. Тому цю роботу довелось виконувати фахівцям різнопрофільних інститутів. У нашій команді є літературознавці, історики і навіть філософи», – розповів редактор проекту, київський історик та журналіст Ігор Гирич.
За його словами, проект розпочався з видання публіцистичної серії, до якої увійшло чотири томи. «Після видання цієї серії багато хто переконався, що публіцистика Грушевського набагато цікавіша за публіцистику Міхновського», – каже історик.
Найкоротшою та найбільш популярною серед читачів є, власне, літературознавча та художня серія. Скажімо, до дванадцятого тому увійшли ранні та пізніші художні твори Михайла Грушевського про його подорожі по світу, а також поезія. Раніше ж Грушевський не був відомий як поет.
До серії «Рецензії та огляди» увійшло 2000 публікацій видатного діяча. За словами видавців, третина з них – рецензії. Жоден історик кінця ХІХ – початку ХХ століття не пройшов повз увагу Михайла Грушевського.
Наступного року видавці планують розпочати роботу над двома не менш важливими серіями: «Щоденники, мемуари: наративні спогади Михайла Грушевського» та «Монографії». Тут буде багато автобіографічних матеріалів, що дозволить читачам більше дізнатися про життя та діяльність Грушевського від нього самого.
До видання готують також епістолярну спадщину Грушевського. Це близько тридцяти тисяч листів. За припущеннями видавців, така серія може скласти згодом близько 100 томів.
Твори українського письменника у нових виданнях подані дещо осучасненою мовою, адже видавці намагались наблизити правопис тих часів до сучасних норм. Утім, переконані вони, у лексику Михайла Грушевського не втручалися.