26 жовтня у Львові в Музеї етнографії та художнього промислу відкрилася унікальна інтерактивна виставка «Творчі жінки. Винаходи та інновації зі Швеції».
"Виставка "Творчі жінки. Винаходи та інновації зі Швеції" має на меті підтримку жіночого винахідництва та технічної творчості, мотивування жінок до традиційно чоловічих видів діяльності, стимулювання креативного мислення дітей, підлітків та дорослих. Ставлячи в центрі уваги творчість жінок, виставка представляє найзначніші з останніх запатентованих винаходів, розглядає прототипи, а також менш відомі витвори, що розв’язують проблеми в інноваційний спосіб", - зазначила один з організаторів виставки голова західноукраїнського центру "Жіночі перспективи" Любов Максимович.
Серед 42 винаходів – ЕКГ-майка, що вимірює серцебиття, захисний контейнер для пляшок, гумова підкова, пряжка для ременя проти зґвалтування, метелик - велосипедний багажник для торбинок більших розмірів, велосипедне сідло для жінок у спідницях (навіть в найвужчій спідниці не буде важко їздити на велосипеді з таким сідлом), мило вторинної переробки Soap та ін.
Кожна із представлених новацій має свою історію. Для прикладу "Cila – салатосушарку вигадала Ваня Беландер. Жінка зробила вдома дощечку з маленькими дірочками і помістила її на дно миски. "Після кількох випробувань погодилася продемонструвати свою сушарку на торговельному ярмарку Formex 2000 року. Відразу вона отримала 400 замовлень. Порадившись з фахівцем із пластичних матеріалів, вона попросила маленьку фабрику у містечку Ескільстуна випускати свою салатосушарку, яку назвала CILA. На сьогодні випущено 80 000 таких салатосушарок. CILA захищена авторським правом, що забороняє відтворювати її".
Виск – захисну пряжку проти зґвалтування для паска на штанях вигадала Надя Б’єрк. "Коли одягаєте цю пряжку на свій пасок, то для того, щоб її відкрити, потрібно докладати зусилля обома руками, що набагато ускладнює завдання для нападника",- зазначила вона. Ідею пряжки Надя розробила спільно зі своїми подругами, коли вивчала технологію і дизайн.
Ковдру для читання книжок (ковдра з рукавами) вигадала Інґер Ларсон. "Інґер Ларсон працює незалежним архітектором і любить читати. Але знає, як важко тримати під ковдрою в теплі плечі та руки, коли читаєш. Ідея ковдри для книжок спала на думку, коли їй подарували халат для дому. Зроблений з флісу на поліестерній основі, халат був легким, м’яким і теплим. Інґер надягла халат навпаки і використала як ковдру з рукавами. Було непогано, але не до кінця. Так 2003 року народилася ідея ковдри з рукавами. Ковдру з рукавами легко накинути й зняти з себе, кожен зрозуміє, як її використовувати. Ковдра з рукавами – запатентований винахід і зареєстрована торгова марка. Ковдру з рукавами роблять в Італії, а продають у Швеції, Норвегії та Німеччині".
Експозиція є частиною спільного проекту Шведського інституту, Національного музею науки і техніки в Стокгольмі, Посольства Швеції в Україні, Львівської обласної адміністрації, Західноукраїнського центру "Жіночі перспективи" (Львів), Інституту народознавства НАН України.
Виставка відкрита для відвідування щодня, окрім понеділка, з 10:00 до 17:30. Вхід на експозицію вільний.
Окрім виставки буде проведено ряд заходів:
27 жовтня - з 10.00 до 14.00 - круглий стіл "Жінки та інновації" за участю жінок – експертів України та Швеції (приміщення Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України, м Львів, пр.Свободи,15).
30 жовтня - з 10.00 до 12.30 - панельна дискусія "Молоді жінки та інновації: можливості та перешкоди" (там же).
6 листопада – з 10.00 до 14.00 - тренінг "Підходи " Жінка в розвитку" та "Гендер і розвиток" в Україні" (Західноукраїнський центр "Жіночі перспективи", проспект Червоної Калини 36, Торговий центр "Шувар", офіс 315).
16 листопада з 10.00 до 14.00 Семінар за участю жінок – експертів Швеції та України (Музей етнографії та художнього промислу).