У Львові 14 лютого відбулася презентація книги «Страсті за Бандерою» - збірки матеріалів з трьох дискусій про Бандеру в українському медіа-просторі. До видання увійшли 32 тексти як українських, так і іноземних фахівців, насамперед істориків, впродовж останніх двох років опублікованих в Інтернет-виданні ZAXID.NET , журналі «Критика» та на сайті Західної аналітичної групи.
Як наголосила під час презентації книги Олена Мовчан - головний редактор видавництва «Грані-Т», в якому вийшла збірка – це видання є відповіддю на суспільне замовлення.
«Кожне суспільство має потребу в фахових публічних дискусіях, адже це – один зі шляхів самоаналізу і самоосмислення. І кожне суспільство має потребу в оприлюдненні ходу подій в цій дискусії і матеріалів дискусії. Таким чином, видавництво «Грані-Т» книгою «Страсті за Бандерою» фактично здійснило суспільне замовлення», - зазначила Олена Мовчан на презентації, яка відбулася 14 лютого у конференц-залі ZAXID.NET . За її словами, до цієї книги увійшли матеріали трьох дискусій навколо фігури Степана Бандери.
«Для когось ця книга буде «за-бандерівською», хтось побачить її все-таки як «протибандерівську». Але і упорядники книги, і редакція видавництва не стали ні на чий бік, книга є абсолютно неупередженою, жодна стаття не є цензурованою», - додала вона.
Як пояснив під час презентації один із упорядників «Страстей за Бандерою», політичний експерт Ігор Балинський, ця книга не покликана бути глибоким історичним дослідженням, а насамперед фіксує образ Степана Бандери, яким він є у сучасній медіа-дискусії.
«Це є медіа-дискусія, всі тексти з’являлися в медіа, вони викликали шалені конфліктні ситуації. Направду посеред тих текстів, напевне, зібрана вся палітра медіа-дискусій навколо образу Степана Бандери за останні два роки», - зазначив Ігор Балинський.
Інший упорядник книги, історик Ярослав Грицак, визнав, що жодна книжка не давалася йому так тяжко і водночас так романтично, як «Страсті за Бандерою». «Від самого початку до самого кінця всі автори і упорядники сварилися між собою, не перестаючи. Так, як вони сваряться тут, так вони сварилися між собою в листуванні», - зазначив він.
За його словами, в українській історії немає іншої такої постаті, крім Бандери, яка б так сильно і так глибоко-емоційно ділила не лише суспільство, але й істориків.
«За цю книжку нас б’ють, били і, напевне, будуть бити з усіх сторін – і зліва, і справа, і ті, хто за Бандеру, і ті, хто проти Бандери», - додав Ярослав Грицак, водночас запевняючи, що упорядники отримали нульовий гонорар за роботу над цією книгою, тому говорити про якусь фінансову зацікавленість упорядників не йдеться.
Водночас також присутній на презентації історик Володимир В’ятрович наголосив, що дискусія в книзі відбувається не навколо самого Степана Бандери, а навколо уявлень про нього, і хоч вона може викликати в читача враження, що біографія Бандери уже добре вивчена, насправді це далеко не так.
Своєю чергою історик Василь Расевич висловив сподівання, що книга «Страсті за Бандерою» допоможе покласти край використанню та інструменталізації образу Бандери, до яких сьогодні вдаються як його прихильники, так і його противники.