17 березня у Львові відкрили виставку «Особистість. VS Тоталітаризм». Це документальний проект про історію вісьмох осіб, колишніх членів ОУН та УПА, які досі несуть свою любов до України.
Серед них – відео та стенди, присвячені Любомиру Полюзі, головнокомандувачу УПА Романа Шухевича. З дружиною - політв’язнем ГУЛАГу, підпільницею - Дариною вони познайомилися на пересилці з Києва до концтабору. Відбули заслання, десять років тюрем та таборів. А тепер і їхні внуки несуть в серці українську ідею.
Онук Любомир, названий у честь дідуся, - десантник штурмової бригади. «Він так і сказав: «Дідусю, ти в 22 роки воював — і я йду в 22 роки воювати», - розповіла Дарина Полюга.
Історія Теклі Тихан теж нелегка. В Організації українських націоналістів жінка з чотирнадцяти років. Відсиділа майже повних десять літ у в'язниці, допоки не вмер Сталін. Витерпіла знущання.
«То такі кати, яких і світ не знав. Перша дитинка мені померла, бо організм був знищений, опісля й друга. А два сини є», - наголосила вона.
Цю виставку готували півроку: збирали світлини, інтерв’ю. У планах видати книжку спогадів героїв, додавши історії ще десятьох.
«Людина може бути сильніша за будь-які тоталітаризми і здатна перемогти різні труднощі в житті і завжди залишатися самим собою», - розповів директор музею «Територія терору» Тарас Чолій.
Організатори хочуть познайомити героїв із сучасниками, бо живих очевидців історії залишилося не так багато. Однак 97-річна Ірина Шуль, яку засудили за розповсюдження підпільних грошей УПА, певна, що потрібно ділитися досвідом.
«Я була у жіночому пеклі, в таборі Равенсбрюк, що неподалік Берліна. Зрадив мене співпрацівник. Я працювала за німців в ревізійному союзі. А він наче втікав від німців і опинився у Львові і залишився в ревізсоюзі працювати. Дуже розказував і за Міхновського, і за Петлюру. Дурна була – повірила, що він такий патріот України…»