13–15 вересня у Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» відбудуться уроки історії, у межах яких історики презентуватимуть свої дослідження, видані у книжках.
Так, 13 вересня о 17:00 Володимир В’ятрович проведе «секретний урок» – публічну лекцію «Історія життя в історії століття. Історія століття в історії життя». Також автор презентує розсекречену історію України ХХ століття: «Історія з грифом "Секретно". Українське ХХ століття». Ця книга – результат чотирирічного дослідження Володимира В’ятровича архівних таємниць української історії ХХ століття, що зберігалися в сховищах КДБ.
Свого часу життя кожного з героїв опинилося під грифом «Секретно» стараннями, здавалося б, нездоланної спецслужби. Сьогодні на основі розсекречених документів історик розповідає про минуле України 1918—1991 років.
Опісля, о 19:00 у музеї відбудеться публічна дискусія «Тінь минулого. Спадщина тоталітаризму сьогодні» за участю Володимира В’ятровича та Євгена Сверстюка. Ведучий розмови – відомий львівський журналіст Роман Шостак.
Як спадщина комуністичного тоталітарного режиму досі випливає на суспільну свідомість? Як вона проявляється в політичній, економічній та культурній сферах? На ці та інші непрості питання спробують відповісти учасники дискусії.
14 вересня о 13:00 автори відомих науково-популярних історичних книг говоритимуть про те, як розповідати про історію. Володимир В’ятрович («Історія з грифом "Секретно"»), Іван Патриляк («Перемога або смерть»), Олег Стецишин («Ландскнехти Галицької армії»), Ігор Дерев’яний («Сила волі. Євген Коновалець»), Руслан Забілий («УПА. Історія нескорених»). Модератор – журналіст «Газети по-українськи» Ігор Луб’янов.
Того ж дня о 17:00 відбудеться презентація першої ілюстрованої біографії «Сила волі. Євген Коновалець», автор – історик Ігор Дерев’яний. Це історія людини, яка створила найуспішніший український політичний проект минулого століття – Організацію українських націоналістів. У книжці – документи та свідчення очевидців, власні спогади, унікальні фотографії.
15 вересня глядачі матимуть можливість відвідати презентацію історії ненасильницького спротиву українців радянському тоталітаризмові – книги відомого суспільно-політичного діяча Івана Геля «Виклик системі: український визвольний рух другої половини XX століття» (упорядник – Ірина Єзерська). О 15:00 глядачам презентують книгу про доброчинців у часи Голодомору «Людяність у нелюдяний час» (упорядники – В. Тиліщак та В. Яременко).
Програму Форуму видавців у Львові читайте тут.