Сьогодні у Львові пройшло віче проти нової транспортної схеми. Організатори акції переконані, що нова схема незручна для львів’ян, оскільки потребує пересадок, з неї «випала» частина маршрутів старої мережі. Вони також невдоволені частотою руху маршруток.
Координатор акції Ярина Волошин наголосила у коментарі журналістам, що позиція мітингувальників співпадає з позицію львів’ян: «В основному ми аналізували відгуки людей, але незаангажовані фахівці з «Львівської політехніки» кажуть, що їх проект відкинули і довірили цю справу закордонним фахівцям. Політехніка брала побіжну участь (у розробці схеми, – ред.). Вони самі визнали... Один з професорів сказав, що їхній проект просто забракували… Їхній проект в будь-якому випадку більше б забезпечував потреби людей, бо професори «Львівської політехніки» так чи інакше знають, що таке транспорт у Львові».
Під час віче Ярина Волошин наголосила, що недоцільно було витрачати кошти на нову транспортну схему з бюджету міста. Нагадаємо, за офіційною інформацією Львівської міської ради, нова маршрутна мережа Львова розроблена за грантові кошти (компанія «Луїс Бергер» розробила її за 540 тис. євро, надані Європейським банком реконструкції та розвитку, – ред.). Згодом журналістам вона пояснила, що інформація про використання бюджетних коштів на розробку нової схеми, – з джерел у Львівській міській раді.
Також координаторка акції закликала прокуратуру перевірити документи, подані перевізниками на конкурс, а також міську владу – відновити стару схему руху транспорту у Львові.
Після мітингу відповідну заяву представники руху передали до Львівської міськради.
Член Автономного опору, учень Зенон розповів ZAXID.NET, що йому щоранку доводиться їздити до школи маршрутками: «Незручні таблички на маршрутках. Ввечері взагалі не видно, що на них написано… Я повинен їздити до школи і назад, мені дуже незручно: вранці транспорт «набитий», влізти неможливо».
Водночас студент «Львівської політехніки» Іван запевнив ZAXID.NET, що на час проведення мітингу у нього тривали пари, однак попередньо він написав заяву в деканат про те, щоб його відпустили на мітинг.
Як запевняють організатори, інформацію про захід будо розповсюджено через афіші та соцмережі, організовано студентів ніхто на акцію не вів.
Участь у віче також взяв Президент Асоціації роботодавців Львівської області Зеновій Бермес. Він наголосив, що з введенням нової схеми їхати львів’янам до пунктів призначення доводиться довше і дорожче, у зв’язку з пересадками.
Крім того, попри заяви організаторів віче, що жодна політична сила не причетна до цього заходу, представники ВО «Свобода» роздали перехожим листівки з партійною символікою. Також до мікрофона вийшов депутат Львівської міської ради від «Свободи» Юрій Михальчишин, запросив львів’ян сказати свою думку про нову транспортну схему і швидко пішов геть. На прохання ZAXID.NET пояснити такий вчинок, депутат сказав: «Я підійшов до мікрофону… в якості звичайного львів’янина. Я також не можу добратися на роботу, як і кожен мешканець міста Львова. Живу в спальному мікрорайоні Новий Львів, власного автомобіля не маю, добираюсь громадським транспортом, а тепер переважно пішки».
Крім того, на запитання про те, що за інформацією управління транспорту Львівської міської ради одною з компаній-перевізників, до якої є чи не найбільше зауважень, є «Фіакр Львів», акціонером якої є «свободівець» Євген Білінський, Юрій Михальчишин сказав, що це «тенденційна» інформація. Згодом він додав: «Ми побачимо, що кожен з перевізників, в їх є всього чотири, однаковою мірою докладаються до того, що порушуються права львів’ян на можливість безперешкодного проїзду
Нагадаємо, з 1 січня у Львові діє нова транспортна мережа.