Львівський Національний музей ім. Андрея Шептицького володіє унікальною пам'яткою Йова Кондзелевича та його оточення – Вощатинським іконостасом. Зараз пам'ятку реставрують і вперше покажуть у травні, на День музеїв.
Майже триста років тому художник Йов Кондзелевич і його учні створили іконостас для Загорівського монастиря на Волині, згодом його перевезли у с. Вощатин. Звідти й народилася його назва. А після війни пам'ятка потрапила у Національний музей у Львові.
«Це дуже цікава, дуже важлива пам'ятка. Самих пам'яток Йова Кондзелевича і його кола дійшло відносно багато. Але це є цілий комплекс, тому він є цінний. У нас у музеї це буде другий іконостас, після Богородчанського, який можна приписувати цим іконописцям», – розповів Роман Зілінко, керівник експозиційно-виставкового відділу музею.
Зараз іконостас уперше фахово реанімовують працівники реставраційного відділу Національного музею. Бо до того ці ікони безбожно шпаклювали маляри-аматори. Поверх головного зображення намалювали цілком інше. Так було з твором, де було намальовано Бога-отця. Науковці зробили рентген і під верхнім шаром побачили цілком іншу ікону – Богородицю.
«Ми маємо рентгенівський знімок цієї ікони і дуже добре видно, що там зовсім інше зображення. Я зробила серію зондажів, бо уже мала на це підставу і за такою програмою працювала, розкриваючи авторський живопис з-під записів», – пояснила художниця-реставраторка Ірина Мельник.
До нас дійшли майже усі ікони з цього іконостасу – 28 творів. Повернути їх до життя – важка праця.
«Над цим іконостасом працює 15 людей, це тільки реставратори, не враховуючи науковців, які також досліджують ці твори. І ця реставрація близько 3 років триває», – додав Любомир Магінський, завідувач реставраційної майстерні темперного живопису.
Уперше пам'ятку покажуть у травні, на День музеїв, а упродовж наступних років змонтують повну конструкцію іконостасу.