У Львові розпочнеться серія концертів, яка відроджуватиме невідому українську класику

Ukrainian Live Tour стартує 15 вересня

09:48, 12 вересня 2019

15 вересня у Львівському органному залі стартує Ukrainian Live Tour «Повернення української класики». Попереду 13 міст від Львова до Харкова, від Києва до Одеси. Звучатиме забута музика українських композиторів про час, пристрасть і міфи. Захід відбуватиметься за підтримки Українського культурного фонду.

Музика зшиває країну

Слоган Ukrainian Live Tour – «Знати, слухати, любити українське наживо». Тріо молодих музикантів – піаніст Дмитро Микитин, скрипаль Микола Гав’юк та віолончелістка Богдана Неділько – виконають твори галицьких композиторів, які були забуті чи заборонені.

Протягом вересня та жовтня музиканти дадуть концерти у Львові, Тернополі, Хмельницькому, Вінниці, Рівному, Житомирі, Києві, Чернігові, Харкові, Дніпрі, Запоріжжі. Кропивницькому, Одесі.

Це перший за масштабом та унікальністю проект у сфері класичної музики в Україні, кажуть організатори проекту – Громадська організація Collegium Musicum та генеральний партнер Львівський органний зал. Проект реалізується за підтримки Українського культурного фонду.

«Ми віримо, що саме культура може зшивати наше суспільство. Завдяки культурі та музиці ми знайомимося між собою, ми зміцнюємо ідентичність», - вважає Тарас Демко, директор ГО Collegium Musicum.

Золота епоха

З понад 1000 композиторів, так чи інакше пов’язаних з Україною, було обрано 10 митців, з Галичини.

«Це перша половина ХХ століття, золота епоха Галичини. Час, оповитий міфами, сентиментальними спогадами, буремний і трагічний час Львівщини на зламі епох, коли творилися музичні горизонти цього простору», - пояснює Тарас Демко.

Твори об’єднали в унікальну добірку з акцентом на Час, Пристрасть і Міфи.

«Час проходить віссю крізь життя кожного з нас. Без пристрасті неможлива музика, творчість, та й кожна людина не уявляє без неї свого життя. Міфи – це те, що об’єднує перші два пункти», - каже він.

У виконанні інструментального тріо звучатимуть камерні твори Людкевича, Барвінського, Сімовича, Воробкевича, Кудрика, Нижанківського та інших.

«Ми хочемо виправити несправедливість, яка склалася, коли імена українських композиторів відомі хіба жменьці музикантів», - розповідає Іван Остапович, один з організаторів Ukrainian Live, директор Львівського органного залу.

Перше виконання

Програму складали ретельно та ідейно.

«Це не продукт місяця чи навіть року. Багато років наша команда виношувала цю ідею, збирали інформацію по крупицях, працювали в архівах, відкривали для себе нову/стару музику. Наприклад, Зиновій Лисько написав фортепіанну сонату для львівської піаністки Галі Левицької, яка трагічно загинула в концтаборах. Ця музика більше не звучала ніколи. Вперше за 70 років забуття ми виконаємо цю сонату в рамках туру», - пояснює Остапович.

Таких історій забуття в українській музиці, на жаль, безліч. Василь Кудрик був одним із українських композиторів, які постраждали від боротьби радянської системи з «формалізмом». Як і Василь Барвінський, Кудрик викладав у Львівському музичному інституті ім. Лисенка, як і Барвінський, був відправлений у заслання, вони сиділи в сусідніх таборах. Кудрик помер у засланні, Барвінський вижив, був реабілітований і повернувся у Львів. Він привіз твори Кудрика з концтаборів. Донедавна ця музика була закрита в архівах. Тільки тепер її почали досліджувати. На концертах Ukrainian Live Tour прозвучить Гумореска для фортепіано Бориса Кудрика, а також два твори Василя Барвінського - Соната для віолончелі та фортепіано і Колискова (тріо).

Основне кредо проекту Ukrainian Live: «Музика має звучати». «Щоб твір мав повноцінне життя, потрібна тріада: композитор, виконавець і слухач. Це замкнене коло, без жодної його ланки неможливо повноцінне життя музичного твору. Коло «виконавець - композитор - слухач» в українській музиці через історичні обставини було розірвано повністю. Цим концертним туром ми хочемо повернути музику в життя. Вона має бути зіграна і не один раз, а багато разів. Тоді музика займає справжнє, а не енциклопедичне місце в інтелектуальній скарбниці людей», - пояснює Остапович.

Вища майстерність

Виконавці, які беруть участь у турі, самі в захопленні від музики, яку гратимуть. Кажуть, що вона потребує глибокого ставлення та неординарного підходу. Дмитро Микитин – соліст Львівського органного залу та один із засновників проекту Ukrainian Live.

«Ще з першого курсу консерваторії українська музика стала для мене «ідеєю фікс». Українська музика в цілому гідна посісти місце поруч з німецькою, англійською чи французькою. Щоб промувати українську музику, потрібно подолати комплекс меншовартості», - каже піаніст.

Скрипаль Микола Гав’юк – відомий львівський скрипаль, викладач Національної музичної академії ім. Лисенка, лауреат численних міжнародних конкурсів, учасник багатьох фестивалів, перша скрипка «Phoenix String Quartet», соліст Львівської філармонії. А віолончелістка Богдана Неділько, випускниця львівської консерваторії та лауреатка міжнародних конкурсів, навчалася у Schola Cantorum Basiliensis та Haute école de musique de Genève, з радістю виконує музику українських композиторів минулого і сучасності.

До речі, камерний репертуар обрано не випадково.

«Камерна музика - це вищий пілотаж майстерності композитора. Це перли в чистому вигляді. Саме тому хочеться показати найвищі зразки майстерності галицьких композиторів у цьому турі», - говорить Остапович.

«Сьогодні, коли в Україні відбувається великий підйом, коли всі ми знаходимося в очікуванні чогось нового, ми презентуємо проект, який не просто декларує, але й робить, - каже Тарас Демко.

Довідка:

Ukrainian Live це проект громадської організації Collegium Musicum, який ставить на меті промоцію української класичної музики. Після гучної презентації навести 2019 року на Львівському радіо Ukrainian Live втілив уже декілька подій, зокрема - концерт сучасної української музики «Венера в хутрі» та мистецький дводенний проект «Пінзель. Ukrainian Live у Годовиці». Останній об’єднав художників, фотографів, модельєрів та музикантів задля збереження пам’ятника архітектури 18 століття, для якого творив Йоган Георг Пінзель.