У Львові складають перелік дерев, які хочуть визнати пам’ятками природи

12:40, 29 лютого 2016

У Львові збирають інформацію про дерева, які ростуть на території міста. Деякі з них, з огляду на їхній вік, природну чи культурну цінність, мають намір оголосити пам’ятками. З’ясувалось, що серед дерев, які ростуть у нашому місті, окрім рідкісних порід є навіть релікти з прадавніх часів.

До прикладу, про рідкісні метасеквойї на Погулянці навколо озера не здогадуються навіть тамтешні завсідники. І лише декілька років тому про них дізнався директор Центру дитячої творчості. Тепер їх намагаються оберігати. Метасеквойї ростуть на Погулянці з повоєнних років.

«Їхній приблизний вік – десь 60 років. Ймовірно, що ботанічний сад, який межує з територією Центру творчості за цим пагорбом, колись ці метасеквойї тут і висадив. Відомо, що ця порода завезена з Китаю. Прижилась вона тут, бо, мабуть, умови середовища позаду Погулянки такі, як в Китаї», – припустив директор Центру творчості дітей та юнацтва Галичини Олег Кузик.

Походить з Китаю і дерево гінкго, яких в ботанічному саду ЛНУ ім. І.Франка є близько 10 екземплярів. Тривалий час це дерево вважали доісторичним і загиблим, але в 40-х роках китайці таки виявили в одній із своїх провінцій живі рослини.

«Гінкго – рослина-довгожитель, рослина, яка може жити понад 1000 років. Якраз на основі витримки з його листя і роблять оці препарати гінкго білоба, що дуже цінуються. Хоча кажуть, що восени можна просто опале пожовкле листя позбирати, посушити і собі до чаю потрохи додавати. Його плоди з вигляду схожі на абрикос, але надзвичайно неприємний мають запах, запах тухлих яєць», – розповіла завідувач відділу ботанічного саду ЛНУ ім. І.Франка Оксана Щерба.

Окрім ботанічного саду, дерева гінкго є і на кількох львівських вулицях. Разом з іншими унікальними рослинами їх внесли до міського переліку.

«Такі дерева, які є унікальними, екзотичними, мають наукову важливість, цінність з точки зору культури, історичну цінність – ми вийшли з такої позиції. Зараз маємо десять локацій. Це близько 25 дерев, які хочемо оголосити пам’ятками. Але перелік не є остаточним», – наголосив начальник міського управління екології Андрій Галушка.

Повідомляти про визначні рослини просять львів’ян. Дерева, визнані пам’ятками, охоронятиме закон.