Львівські медики б'ють на сполох: від початку року у них побільшало пацієнтів, які отруїлись алкоголем. І причина, кажуть лікарі, далеко не в кількості, а в якості випитого. На ринку суттєво побільшало фальсифікату і часто горілка у фірмовій пляшці містить смертельно небезпечні домішки.
У Львівській обласній клінічній лікарні розповідають: впродовж минулого року і за перші чотири місяці 2016 року до них поступило 40 осіб із гострим отруєнням та гострими панкреатитами внаслідок вживання алкоголю. А від квітня до липня 2016 року ця цифра встигла подвоїтись.
«За чотири місяці цього року до нас поступило сорок осіб з отруєнням невідомою речовиною, сурогатами алкоголю, ймовірно, - каже заступник головного лікаря Львівської обласної клінічної лікарні Наталя ван Доеверен. ― Я хочу сказати, що більшість цих випадків закінчуються летально».
І на лікарняне ліжко у важкому стані потрапляють молоді та успішні люди. Пацієнт лікарні Юрій теж зазвичай не п'є, але якось два тижні тому вирішив зняти стрес і опинився в реанімації.
«Я купив горілку в магазині біля дому, ― розповідає Юрій. ― Випив, потім мені стало погано. І я взяв і поїхав до лікарні. Було здуття у животі і нудило мене таким коричневим. А це вже ознаки внутрішньої кровотечі».
Це все через підробки, пояснюють медики. Адже не гребують фальсифікатори і технічним спиртом. Якщо в горілці високий вміст метанолу, лише кілька крапель можуть запустити незворотній процес.
«Як кажуть в народі, відмовляє печінка. Також у групі ризику легені. Наступає легенева недостатність і ще частіше, ниркова недостатність», ― пояснює Наталя ван Доеверен.
А от боротись із фальсифікатом напрочуд складно ― вже надто масове це явище. У вільному доступі в Інтернеті можна легко купити і дешеву горілку у великій кількості, і вживану тару. Хоч бери і підробляй. І такі підвально-гаражні цехи правоохоронці та фіскали періодично і викривають. Однак великі партії все ж потрапляють у роздрібну мережу.
«Виходячи зі слів самих реалізаторів, вони ніколи не в курсі і нічого не розуміють. Ну але в нас є не поодинокі випадки, коли трапляється, що ціни відрізняються від встановлених. Відповідно, коли є ціна встановлена 29-30 гривень, то ви розумієте, що вона не може бути офіційною. За таку ціну ніхто їм доставити такий товар не може», ― пояснює заступник начальника обласного управління ДФС Орест Вітик.
Відтак, перше, що має насторожити покупця, ― це занижена ціна. Ми теж організували полювання на фальсифікат. Всією командою купували найдешевшу горілку у різних магазинах. Загалом зібрали сім пляшок різноманітних виробників і марок і повезли їх на експертизу.
Вже «на око» наш експерт визначає: ковпачок єдиної придбаної нами стограмової пляшки зірвано, та й акцизка підозріла.
«Вартість марки не відповідає стограмовому номіналу цієї пляшки. Тому, що це наклеєна акцизна марка, напевне, з півлітрової пляшки. Очевидно, що це підробка, на ковпачку бачимо, що тринадцятий ще рік виробництва. Марка датована 2016 роком», ― пояснює начальник лабораторії Сергій Салак.
Загалом, із семи пляшок дві виявились підробками. Щоправда, у жодній смертельних домішків не виявили. А от покупцям радять не купувати спиртного в підозрілих магазинах. Ціна обов'язково має відповідати ринковій. Звертайте увагу на ковпачки і акцизні марки. Дата на них має збігатися. А всередині не повинно бути і натяку на осад.