Кожна восьма будівля у Львові має на своєму фасаді знищені чи ушкоджені скульптури левів. Ситуація вкрай критична, оскільки за кілька років вони можуть зникнути. Щоб цього не трапилось, 2 липня у Львові запропонували проект порятунку левів, ініціаторами якого стали Юрій Гайда та Олег Мацех.
За словами організаторів, найшвидше левів руйнують саме людські руки, які роблять ремонти без відповідних дозволів та завдають шкоди скульптурам. Другим чинником руйнації є природні фактори.
Організатори зазначають, що в левах є певний символізм і львів’яни просто зобов’язані їх вберегти, взяти на себе відповідальність і показати, хто насправді є господарями міста.
Проект передбачає інвентаризацію левів, поновлення даних, створення каталогу пошкоджених левів та їх висвітлення в інтернеті.
«Ми почали з інвентаризації левів, яких втрачаємо. Часто я помічаю велику відмінність між тим, який вигляд мала скульптура, і тим, якою вона є зараз. На сьогодні ми втратили близько 30% таких пам’яток», - розповів керівник Фонду реставрації ушкоджених та знищених левів Львова Олег Мацех.
«Крім цього, візьмемо до прикладу лева, що на площі Звенигородській, 3. Будинок на якому він був розміщений, повністю реставрували. І замість старовинного лева, що був, виготовили бутафорну копію, в якій майже нічого нема спільного з попереднім левом. На жаль, такі випадки не поодинокі», - додав Олег Мацех.
Проект реалізовуватимуть за кошти компаній, політичних партій та пересічних львів’ян. «Насамперед, ми будемо йти до мешканців будинку, де розташований лев, і будемо пропонувати, щоб вони допомогли. Всі технічні питання братимемо на себе. «Опікуни» левів будуть відзначені належним чином: для них буде зроблена «дошка пошани», - пояснив організатор кампанії з порятунку левів.
Складність проекту залежить від місця розташування лева. Часто вони бувають у важкодоступних місцях. Відтак, є леви, які вимагатимуть додаткових інвестицій з метою відновлення не лише елементів будинків, а й порталів та балконів. Через останні, за словами Олега Мацеха, величезна кількість наших левів перебуває в трагічному стані і вони потребують комплексного реставрування.
Прикладом того, що більшість левів недоцільно реставрувати без балконів, є ситуація на Кривій Липі, 3, де скульптура лева просто відвалилась з балкону. На щастя, його зберегли і він чекає на реставрацію будинку. Реставраційні роботи проходять за допомогою німецької компанії GIZ. Зазначимо, що загалом GIZ планує відреставрувати у Львові 40 балконів.
«До спроб успішної реставрації левів належить двотулубний лев, що на вул. Галицькій,11, та голови левів на вул. Руській, 4, які фахово і професійно зроблені за кошти інвесторів», - повідомив Юрій Гайда.
«У нас є дуже багато левів, їхня кількість доходить до сотні. Але невідомо, скільки їх буде за рік. Варто не лише дивитися за знищеними левами, а й за тими, що в хорошому стані. Бо часто буває так, що будинок не представляє цінності, але лева потрібно зберегти»,- додав він.