З 5 до 19 жовтня у Львові триватимуть дні профілактики та раннього виявлення патології шийки матки і грудної залози у жінок. Кожна львів’янка зможе прийти на гінекологічний огляд у жіночій консультації за місцем проживання або в іншій поліклініці міста.
Ця акція відбувається у Львові вже дев’ять років поспіль – аби вберегти жінок від ранньої смертності через онкологічні захворювання.
Єдиним методом ранньої і вчасної діагностики раку шийки матки є скринінгове цитологічне обстеження. У Львові всі жіночі консультації забезпечені якісними цифровими кольпоскопами, які дозволяють виявити фонові передракові захворювання шийки матки.
Натомість жінки повинні вчасно звертатись до гінеколога. Мінімум один візит на рік знижує ризик розвитку раку шийки матки на 80%.
«Мене не турбує нічого. Але в мене двоє діток маленьких. Мені вже 40 років. Пора подумати про своє здоров’ячко. Тому я регулярно приходжу до гінеколога. Була на огляді і сьогодні. Проблем, дякувати Богу, не виявили. Я дуже задоволена», – розповіла львів’янка пані Наталя, яка прийшла на огляд у жіночу консультацію 4-ї міської поліклініки.
Огляд у гінеколога раз на рік – наполягають медики – це як заповідь для будь-якої жінки. Зрештою, так само, як і обстеження грудей – на ультразвуку або мамографії.
«До 40 років це треба робити за показаннями. Після 40 років кожна жінка повинна раз на два роки пройти мамографію. І після 50 років це треба робити раз на рік», – пояснила в.о. начальника міського управління охорони здоров’я Наталія Літвінська.
Рак грудей, виявлений на першій-другій стадіях, виліковують майже в усіх жінок. А от занедбана четверта стадія шансів на життя обіцятиме мало, застерігають медики.
А ще бодай раз на місяць медики радять жінкам обстежувати груди вдома перед дзеркалом. «Асиметричність молочних залоз, втяжіння соска, зміна форми навіть можлива. Поява якихось западин на шкірі. Тобто це те, що вона може просто очима побачити в дзеркало. І це має стати приводом для огляду у лікаря», – пояснив керівник міського мамологічного центру при 4-й міській поліклініці Валерій Белозьоров.
Правильно обстежити себе вдома жінку навчить сімейний лікар. «При виявленні будь-якої патології, ущільнення, жінка не повинна лякатися, переживати. Вона має звернутися до сімейного лікаря чи акушер-гінеколога, який проведе кваліфікований огляд і визначить подальші кроки», – запевнила міський позаштатний спеціаліст з акушерства та гінекології Марта Терлецька.
У жіночих консультаціях оглянуть також і неповносправних львів’янок. Спеціальні крісла для цього є у трьох поліклініках міста.