Цьогорічна тема «Екуменічного соціального тижня» – «Міграція: виклик для України». IX суспільний форум розпочався молитвою в сесійній залі Львівської міськради. На нього прибув і муфтій мусульман України Шейх Саід Ісмагілов. Він сам – внутрішньо переміщена особа. Два роки тому восени переїхав з рідного Донецька до столиці, забравши маму, дружину та сина.
«Маємо надію, що вже в Києві син піде наступного року до першого класу. Зараз він ходить другий рік в садочок. Спілкується з новими дітьми, вивчив вже українську мову, тому що в Донецьку мало хто розмовляє українською. Ми взагалі з татарської родини – для нас рідна татарська мова», – розповів муфтій мусульман України Шейх Саід Ісмагілов.
З коштами та житлом муфтію допомагають вірні, що сповідують іслам.
«За допомогою нашого об’єднання, муфтіята, за допомогою наших віруючих я виживаю, Слава Богу. Держава допомогла особисто мені тим, що дала лише довідку переселенця. Це все, на жаль, чим мені допомогла держава», – розповів України Шейх Саід Ісмагілов.
Про таких переселенців цьогоріч і говорять на «Екуменічному соціальному тижні». Тільки на Львівщину їх прибуло 11 500, серед них понад 3 тис. – діти. За останній місяць приїхали ще дванадцятеро. Та держава не надто піклується ними: розмір допомоги на житло та комунальні послуги, до прикладу, вже два роки не змінюються. На працюючого – це 442 грн на місяць, на непрацездатного – 884 грн. Але і цього їм можуть не дати.
«Скажімо, якщо працездатного віку особа не працевлаштувалася впродовж перших двох місяців з місяця призначення допомоги, – на наступні два місяці розмір допомоги зменшується на 50%. А якщо, умовно кажучи, на 5-й місяць призначення допомоги людина працездатного віку не працевлаштовується, то допомога їй припиняється виплачуватись», – уточнила радник Міністерства соціальної політики з питань ВПО Оксана Яковець.
Всі потреби переселенців учасники «Екуменічного тижня» хочуть врахувати, аби знати, як їм допомогти.
«Робимо ми це, щоб інформувати громаду про цю проблему, що вона є. Так само підтримати людей, які були змушені покинути свої домівки, щоб вони бачили, що вони є не самі», – розповіла координатор проекту «Екуменічний соціальний тиждень» Ірина Кітура.
«Мені недавно дружина вислала есемескою мудрі слова Патріарха Сербського Павла: «Ми не вибираємо країну, в якій народжуємося, ми не вибираємо народ, серед якого ми народжуємося, ми не вибираємо час, коли народжуємося. Ми вибираємо тільки можливість бути Людиною або бути Нелюдом». Я би хотів, щоб ми з вами були людьми!» – додав міський голова Львова Андрій Садовий.
Поміж круглих столів та дискусій на учасників форуму чекатиме ще й концерт духовної музики в храмі Петра і Павла та недільна Літургія в храмі Святої Софії – Премудрості Божої.