У Львові стартував фестиваль класичної музики LvivMozArt

Під час фестивалю зазвучать невідомі твори Франца Ксавера Моцарта

20:34, 18 серпня 2017

Розпочався фестиваль LvivMozArt у Палаці Потоцьких з виставки «Любити музику». Її присвятили Францу Ксаверу Моцарту, який довгий час жив у Львові. І встиг написати за цей період зо три десятки творів. Два з них презентують під час фестивалю.

«Це твори, які були видані за його життя. Це середина 20-их років XIX століття. А один із них, що дуже цікаво, це його рукопис. Це один із тих творів, які потенційно вважаються втраченими», – розповів співкуратор виставки Андрій Лінік.

Це партитура чотирьох полонезів для балу зі збірки наукової бібіліотеки ім. В. Стефаника. А ще на експозиції – речі з фондів Галереї мистецтв, Львівського історичного музею, Музичної академії ім. М. Лисенка. Серед цікавого – скрипка початку XVIII ст., якої міг торкатися композитор.

«Це дуже ймовірно, що її міг торкатися композитор. Бо скрипка була у власності Баворовських, у яких Ксавер по приїзді до Львова навчав дітей музиці», – додав Андрій Лінік.

Музичний фестиваль, що триватиме до 25 cерпня, набув чималого розголосу. На нього планують приїхати австрійські та німецькі ЗМІ. А, до прикладу, керівник бібліотеки «Моцартіана» з Зальцбурга , вже встиг розшукати у фондах нашої Музичної академії цікаві речі Франца.

«Це були віддруковані твори Франца Ксавера Моцарта та його батька. Але я присвячу свій час, щоби знайти рукописні матеріали, які також, я певен, мають бути у Львові», – розповів керівник бібліотеки «Моцартіана» доктор Армін Брінзінґ.

Фестиваль чотири роки виношувала в серці Оксана Линів. Українка, яка диригує у Баварській державній опері і філармонійним оркестром у Ґраці. Жінка вирішила концертом у Львівській опері відкрити Україні незнаного Моцарта, як автора складного твору для солістів, хору і оркестру.

«Кантата «Перший весняний день» була написана Моцартом у Львові. Для заснованого ним львівського товариства. І прозвучала тільки один раз: на закритому концерті-святі у баронеси Кавалькабо на прийнятті», – пояснила засновниця і арт-директорка фестивалю LvivMozArt Оксана Линів.

Ще одна прем’єра – фортепіанні варіації, які Моцарт сам виконував у турне 60-ма містами Європи після того, як виїхав зі Львова. Востаннє у Ґраці, в 1844-му. Солісти вивчали їх по копіях манускриптів Франца. Солюватиме у нас впродовж фестивалю і оперний співак із Литви Едгарас Монтвідас.

«Учора навіть взяв таксі з Києва. І цілу ніч їхав до Львова. Я перший раз в цій країні – це мій дебют. У мене наступна робота буде польська опера «Король Рогер». Спробую поспівати польською, а потім – українською. Я вже знаю ваші слова «Добрий день» і «Дякую», – поділився емоціями тенор Едгарас Монтвідас.