14 травня у Львові відбувається Міжнародна науково-практична конференція «300 років Конституції гетьмана України Пилипа Орлика: проблеми становлення і розвитку українського державотворення», організованої Львівською міською радою, Львівським державним університетом внутрішніх справ та Міжнародною асоціацією істориків права.
Перший проректор Львівського державного університету внутрішніх справ, доктор юридичних наук Віктор Грищук під час прес-конференції повідомив: «Конференція засвідчує, що нам вдалося привернути увагу до великої пам’ятки у розвитку права України - Конституції Пилипа Орлика. Є багато котраверсійних поглядів і оцінок, які, на мою думку, свідчать, що є наукова проблема, яку потрібно вивчати. Я вважаю, що Україна дала світові першу писану конституцію як моноакт. Всі інші конституції з’явилися пізніше, а англійська конституція не була моноактом».
Він додав: «Ми говоримо, що потенціал української духовності є аж так високий, що Україна за участі відомої постаті Пилипа Орлика спромоглася дати першу конституцію, з чого ми дуже горді».
Суддя Конституційного суду України, кандидат юридичних наук Петро Стецюк зазначив: «Відзначаючи 300-ліття цього документу, дуже важливо дати йому реальну оцінку. У науковій літературі є найрізноманітніші оцінки: від виключно позитивних до негативних. Якщо подивитися на це явище з позицій не стільки політичних, а з позицій правових, з позицій того, що це був період зародження ранньої конституційної держави, то цей документ абсолютно нормально вписується в загальноєвропейський процес виникнення конституційної держави, появи перших конституцій, утвердження європейського конституціоналізму. Цей документ не варто переоцінювати, але жодним чином не можна його недооцінювати. Це – наша самоідентифікація. Це - наша європейська сутність».
Він додав: «Якщо сьогодні говорять про наше самобутнє самовизначення, то покоління Пилипа Орлика самоідентифікувалося як частина європейського цілого цією конституцією. Гасла, які були на той час притаманні вільній Європі, закладені у ній».
Завідувач кафедри філософії і політології Львівського державного університету внутрішніх справ, доктор історичних наук Микола Гетьманчук наголосив: «У суспільстві побутує думка, що Пилип Орлик був далеко за межами України, написав документ, який з реальними справами в житті України мав лише певні опосередковані зв’язки. Насправді, Пилип Орлик писав і його оточення готували цей документ, щоб впровадити його у життя українського суспільства. Пилип Орлик проводив величезну дипломатичну роботу, щоб знайти союзників і продовжити боротьбу за незалежність України, і впроваджувати цю конституцію в життя. Також була кровопролитна війна, неодноразово точилися бої під керівництвом П.Орлика, його союзників, щоб реалізувати цю конституцію».