У Львові відбудеться фестиваль, присвячений Баху

12:52, 28 грудня 2018

Під час Новорічних та різдвяних свята цього філармонійного сезону, окрім традиційних святкових концертів відбудеться фестивалем Bach Contemporary. За словами організаторів, подія має продемонструвати сучасність та актуальність геніального композитора Йогана Себастьяна Баха.

Ініціатором створення та проведення події є українська органістка Олена Мацелюх. До участі залучені музиканти Львова, Києва, Івано-Франківська, Одеси і Дніпра.

«Чому Бах? Тому що духовність, яку заклав у своє мистецтво геніальний композитор, як ніколи актуальна саме в цей час.

Тому що неперевершені «бахівські» гармонія, поліфонія, пронизлива мелодика та грандіозні смисли зрозумілі та близькі з віків і до сьогодні», - вважають організатори події.

«Бах – це частина Різдва. Це його знаменита «Різдвяна ораторія», опрацювання псалмів, хорали, теми про Ісуса. І саме це все зараз буде у Львівській філармонії», – розповів директор Львівської національної філармонії Володимир Сивохіп.

Фестиваль, проте, не обмежиться лише музикою Баха. В одному просторі і часі поєднаються найвищі здобутки композиторів минулого з кіномузикою та джазовими стандартами.

Організатори фестивалю задумали не лише по-новому поглянути на творчість Йоганна Себастьяна Баха, а й стерти кордони між епохами.

Програма фестивалю Bach Contemporary

30 грудня, неділя, 18:00

Genius: Bach vs Vivaldi

Звучатимуть найвідоміші «хіти» епохи бароко у супроводі «живого» і швидкоплинного живопису та поезії.

Органні цикли Йоганна Себастьяна Баха прозвучать в інтерпретації львівської органістки Олени Мацелюх. До неї віртуозною скрипкою у «Le quattro stagioni» – 4-ох концертах Антоніо Вівальді – долучиться скрипалька Анжела Приходько з Івано-Франківська.

Два генії бароко познайомилися у Ваймарі в час, коли Й .С. Бах був на службі у Ернста Ваймарського. Тоді А. Вівальді звернувся до графа-мецената за фінансовою підтримкою для видання своїх нот.

Серед 500 концертів А. Вівальді «Le quattro stagioni» займають особливе місце. Цей перший в історії музики програмний цикл має свій поетичний додаток у написаних композитором 12-ти сонетах.

Виконавці: Олена Мацелюх (орган), Анжела Приходько (скрипка, Івано-Франківськ), Ольга Куц (живопис), Богдан Котюк (музикознавчий коментар та 12 сонетів Антоніо Вівальді).

2 січня, середа, 19:00

Christmas. Cinema. Bach.

Яскраві взірці музики до кіно в діалозі із вічною класикою.

Поруч із духовною класикою Й. С. Баха і В. А. Моцарта, яку використовували у своїх кіношедеврах режисери, прозвучить декілька джазових стандартів. Саундтреки кіно-композиторів, які були написані до трилерів, вестернів і драм чергуватимуться із сентиментальними фраґментами мюзиклів, що були увіковічнені на кінострічці.

Виконавці: Олена Мацелюх (орган), Маріанна Лаба (сопрано), Ігор Мацелюх (флейта Пана, альт-саксофон), Меланія Макаревич (фортепіано)

3 січня, четвер, 19:00

Concerto Pizzicato

Цього разу Бах відкриється з іншого боку. Атмосферу створить звучання клавесину та живопис.

Й. С. Бах – скрипаль, органіст і клавесиніст із чудовим голосом, завершує своє навчання у місті Люнебурґ. Окрім здобуття практичних навиків, вивчення рукописів старих німецьких й італійських майстрів, це був ще й період знайомства із французькою клавесинною музикою. Про це свідчать переписані його рукою у «Люнебурзькій збірці» п’єси французьких клавесиністів, які стали орієнтиром створення генієм циклічних форм для клавесина.

У 1704 р. Бах отримує посаду органіста Нової церкви в місті Арнштадт. У цей трирічний період, як органіст і виконавець на клавірі, Й. С. Бах підкорює справжні висоти майстерності. Тут вперше проявилася і сила його композиторської обдарованості. У Арштадті з’явився найбільш ранній із клавірних творів Й. С. Баха – сповнене м’якої лірики і гумору «Капрічіо на від’їзд коханого брата». Цей твір є прикладом впливу клавесинної програмної музики Франсуа Куперена.

Подальше вивчення композитором техніки письма французьких клавесиністів відбулося у Ваймарський період його творчості.

Виконавці: Альона Декуша (клавесин, Київ), Ольга Куц (живопис)

7 січня, понеділок, 19:00

Jingle Bells Rhapsody — Рапсодія Веселих Дзвоників

Перлини класичної музики з різдвяно-святковими алюзіями та сучасні композиторські рефлексії. Це музика різних епох і стилів – від хоралу до свінґу, від різдвяної колядки і романтичного роздуму до урочистого Різдвяного гімну.

Виконавці: Максим Сидоренко (орган, Київ), Олена Юдіна (орган, фортепіано, Одеса)

8 січня, вівторок, 18:00, 20:00

Кіноорганум

Орган, «Eclectic Sound Orchestra» та рояль у спільному звучанні розмірковуватимуть над сучасним прочитанням кіномузики. Адже важко переоцінити вплив мистецтва кінематографу на сучасну особистість. І напевно жодний з фільмів не обійшовся без музичного супроводу. Розлогість кіномузичних можливостей спрямували «Bach Contemporary» до відповідної рефлексії щодо кіномузики.

Виконавці: Сергій Лихоманенко (диригент, семплер), Олена Мацелюх (орган), Влад Солодовников (аранжувальник, рояль), «Eclectic Sound Orchestra»

9 січня, середа, 19:00

Закриття фестивалю Bach Contemporary

І знову Бах та Вівальді. Новий погляд на виконання та сприйняття усім відомої класики.

Підсумком фестивалю «Bach Contemporary» є значне розширення креативного погляду на презентацію надбань музичної культури різних епох у сьогоденні аж до використання відеоряду та живопису в реальному часі від львівської художниці Ольги Куц. До цього творчого процесу приєдналися відомі в Україні та далеко за її межами мультиінструменталіст Ігор Мацелюх, піаністка-віртуоз із Дніпра Наталія Золотарьова, дует органістів Максим Сидоренко – Олена Юдіна (Київ – Одеса), а також клавесиністка з Києва Альона Декуша. Окрасою концерту стануть відомі своїм оригінальним трактуванням музичних шедеврів Київський струнний квінтет під керівництвом знаного диригента Сергія Лихоманенка і Львівський струнний квартет «Фенікс».

Виконавці: Струнний квартет «Фенікс»., Анжела Приходько (скрипка), Маріанна Лаба (сопрано), Меланія Макаревич, Наталія Золотарьова (фортепіано), Олена Мацелюх (орган)