16 та 17 вересня у Львові перебуватиме на гастролях Івано-Франківський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Івана Франка. Вони представлять у Національному академічному українському драматичному театрі ім. Марії Заньковецької дві вистави - «Солодку Дарусю», яку львівський глядач міг побачити влітку цього року та драму-реквієм «Нація» - у нашому місті це буде прем’єра. У самому Івано-Франківську дебют вистави відбувся тільки 10 квітня.
Про це 9 вересня на прес-конференції повідомив режисер-постановник, заслужений артист України, директор Івано-Франківського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. Івана Франка Ростислав Держипільський.
«Із «Нацією» ми виїжджаємо вперше. Сім разів показували її в Івано-Франківську. У нас і «Солодка Даруся», і «Нація» проходить на камерній сцені. Тут же, у Львові, ми вистави представимо на великій сцені», - зазначив Ростислав Держипільський.
За його словами, «Нація» народилася як супротив насадження російського, як можливість «перезавантаження» мозку українця в бік українськості, оскільки ми самобутні, унікальні. Вистава «Нація» - це як диптих до вже відомої драми Марії Матіос «Солодка Даруся» (за цю постановку творча група номінувалася на здобуття Національної премії України ім. Т. Шевченка за 2010 рік). «Це диптих не лише за сюжетно-історичною основою, єдністю інформаційного поля, але й за способом режисерського мислення», – наголосив Ростислав Держипільський. Режисер вистави використав чотири новели з книги Марії Матіос: «Юр’яна і Довгопол», «Прощай мене», «Вставайте, мамко» і «Не плачте за мною ніколи».
Пісенну режисуру здійснила лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка Наталка Половинка, пластику – Андрій Кирильчук, а сценографію - заслужений діяч мистецтв України Олександр Семенюк.
В Івано-Франківську, за словами режисера-постановника вистав, під час «Нації» глядачів від акторів відділяють ґрати, для створення відповідного відчуття. Щось подібне буде й у Львові, пообіцяв Ростислав Держипільський. «У «Нації» треба було поєднати чотири новели, ми шукали і знайшли, що буде зв’язком між цими частинами, ними стали лялька-мотанка, якук вважають посередником між живими й тими, кого на цьому світі ВЖЕ чи ЩЕ немає, а також труна-колиска», - розповів директор театру.
Як зазначила раніше письменниця Марія Матіос, в основу її книги «Нація» лягли реальні події. Зокрема, реальний чоловік Довгопол, який врятував від несправедливої смерті діда письменниці. Також реальним є і підполковник НКГБ Дідущенко, який є серед героїв книжки. «Я почала писати «Націю» від незнання – бо самій було цікаво. А коли занурилася в цю тему, зрозуміла, що вже ніколи із неї не вийду. Хоч це різні історії, це історія Буковини, Галичини, Слобожанщини, але вкупі - це історія України, яку треба поєднати. Розказати, чому ці – такі, а ці – інші, але вони – рідня», - зізналась Марія Матіос.