У Львові відбудеться унікальний концерт єврейської музики

08:56, 7 листопада 2014

У Львівській філармонії 9 листопада відбудеться унікальний концерт єврейської музики “Ледор Вадор” (Від покоління до покоління). Виконавцями виступлять відомі музиканти з німецьких міст Веймар та Берлін.

Мистецьке життя Львова споконвіку було нерозривно пов’язаним із єврейською культурою, оскільки євреї становили невід’ємну і дуже суттєву частку мультинаціонального міста. Згідно даних Першого загального перепису населення Польщі від 1921 р. кількість євреїв Львова складала 77 тисяч (35%) осіб. Трагічні події Другої світової війни цілковито знищили цей безцінний культурний пласт, ще й досі повністю не досліджений.

Великою знахідкою на цьому тлі стала ініціатива Веймарської Вищої музичої школи ім. Ференца Ліста: німецькі музиканти дадуть у Львові унікальний концерт єврейської духовної музики двох століть.

У концерті виступить Камерний хор Вищої музичної школи імені Ференца Ліста, диригент – проф. Юрґен Пушбек. Солісти – кантори коледжу ім. Абрагама Гайгера (єдиної в Німеччині семінарії равинів) Авів Вайнберґ, Ассаф Левітін, Шуляміт Любовська. Фортепіано - проф. Яша Немцов.

Захід відбудеться за підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина

Вища музична школа німецького міста Веймар була заснована 1872 року з ініціативи видатного композитора та піаніста Ференца Ліста як елітарний навчальний заклад для оркестрових виконавців. Життя угорського музиканта було безпосередньо пов’язаним із Веймаром, містом Баха, Гете, Шіллера і Гердера. З 1956 року Вища музична школа носить ім’я свого ініціатора.  Це не лише один із найдавніших спеціальних музичних закладів Німеччини, але й один із найбільш визнаних у Європі та світі сьогодні: тут навчається близько 850 студентів із 50 країн. У Школі постійно відбуваються міжнародні майстер-класи, конкурси, фестивалі та конгреси.

З 2010 року Президентом веймарської Вищої музичної школи є відомий німецький історик та політичний діяч, один із співзасновників Німецького історичного музею та колишній віце-президент парламенту ФРН Крістоф Штьольцль.

Минулого року у Вищій музичній школі заснована кафедра історії єврейської музики, якою керує відомий піаніст та музикознавець російсько-єврейського походження Яша Нємцов. Син в’язня ГУЛАГу, Нємцов народився у Магадані, освіту здобув у Ленінграді й у 1990-х роках переїхав до Німеччини, де став відомим передовсім як піаніст, пізніше як дослідник. Основною сферою зацікавлень музиканта є повернення втраченої спадщини єврейської музики.