У Львівському історичному музеї 26 березня відбулося відкриття фотовиставки Вікторії Темної та Ігоря Сальнікова під назвою «Палац в саду – перлина Кримського ханства». Виставка присвячена спадщині кримськотатарського народу – палацу кримських ханів у Бахчисараї. Усі фотографії було зроблено упродовж дворічного проекту (2012–2013 рр.), який передбачав зйомку всіх об’єктів Бахчисарайського музею-заповідника для долучення пам’ятки до списку культурної спадщини ЮНЕСКО.
П’ятнадцять планшетів з фотографіями розповідають про унікальну архітектуру та інтер’єри комплексу Ханського палацу, дають можливість зануритись у історичну атмосферу. Анотації надруковано українською та англійською мовами для зручності відвідувачів.
Головна мета виставкового проекту – ознайомити глядачів із культурною спадщиною кримськотатарського народу – корінних жителів Криму.
Гості відкриття змогли не тільки побачити фотографії, почути кримськотатарську музику, скуштувати автентичні національні смаколики, але й взяти участь у віртуальній екскурсії по Бахчисарайському палацу, яку провела людина, що дев’ять років працювала екскурсоводом у палаці.
Автори виставки, професійні фотографи Ігор Сальников та Вікторія Темна. Вони переїхали з Криму до Львова у 2014 році. Співпрацювали з різними ЗМІ, музеями та кримськими національними товариствами, є членами Кримської організації Національної спілки журналістів України. Учасники спільних і персональних виставок, які проходили не тільки в Україні, але й за кордоном.
Експозицію вставки «Палац в саду – перлина Кримського ханства» можна буде оглянути з 26 березня по 6 травня 2019 року у Львівському історичному музеї (Площа Ринок, 6).
Бахчисарайський палац — пам’ятка історії та культури всесвітнього значення, єдиний у світі зразок кримськотатарської палацової архітектури. Резиденція кримських ханів існує на цьому місці з XVI ст., хоча перші будівлі з’явилися на сто років раніше. Головна архітектурна ідея — втілення мусульманського уявлення про райський сад на землі. «Бахчисарай» перекладається з кримськотатарської мови як «палац-сад» (bağça — сад, saray — палац).
В 1736 році, під час війни Кримського ханства з Росією, палац постраждав від пожежі, влаштованої російськими військами фельдмаршала Мініха. Палацовий ансамбль було відновлено ханом Кирим Ґераєм, у 1760-х роках . Починаючи з 1908 року палац кримських ханів стає музеєм. Враховуючи унікальність комплексу, музей ледве не потрапив до переліку культурної спадщини ЮНЕСКО. Вже були зібрані необхідні документи та зроблена фотофіксація архітектури та музейних фондів. Але анексія Криму припинила цей процес.
Зараз Бахчисарайський палац переживає складні часи. За оцінками деяких експертів, «реставрація», яка проводиться окупантами, може завдати непоправної шкоди історичній спадщині.
Фото Євгена Кравса для ZAXID.NET