У середу, 6 вересня, у Центрі міської історії Центральної та Східної Європи відкрилась мистецька виставка «(не)означені». Картини для цієї виставки створювались на основі фотографій із кадрами погромів, які відбувались у 1930-40-х роках у різних містах України.
Виставка «(не)означені» складається з трьох серій робіт київського художника Нікіти Кадана: «Хроніки», «Погром» та «Національний ландшафт».
Сюжети картин базуються на документальних фотографіях, які ілюструють факти масових злочинів ХХ століття: Голокост, погроми та етнічні чистки, переслідування та інші злочини нацизму та сталінізму. Зображення супроводжують тексти, написані українськими та іноземними істориками.
фото Павла Паламарчука, ZAXID.NET
«Спадками ХХ століття серед іншого є також незліченні та неозначені могили і мільйони убитих. Їхні імена часто невідомі. А якщо відомі, то насамперед у родинних переказах. Безіменні у числах, вони стають символами та об’єктами пам’ятей, політик та досліджень. Водночас теми пов’язані з масовим насильством, все ще є мало осмисленими, особливо локально. Їх й надалі використовують та підпорядковують вузьким ідеологічним рамкам та політичним цілям», - розповідають організатори.
Особливістю проекту «(не)означені» є поєднання мистецької та дослідницької складової. Тексти для виставки написав 21 науковець, історик, філософ, антрополог та письменник з України, США, Нідерландів, Польщі, Німеччини, Австрії та Великобританії. Кілька з цих текстів доступні онлайн.
Виставка у Центрі міської історії триватиме до 26 листопада. Вхід вільний.