У Львові відкрилася виставка давніх українських оберегів «Під Покровою»

19:51, 15 жовтня 2014

Потрапити під покров давніх українських символів можна цими днями у галереї «Зелена канапа» у Львові. Тут презентують свою виставку чотири художниці – Наталя Гайдаш, Ярослава Ткачук, Олена Савчук та Марина Галуза. Вони запевняють, що виставка «Під Покровою» створена як енергетичний щит від негативу.

На виставці представлено обереги сакральні, релігійні або ж народні архаїчні, тож кожен обирає те, що ближче йому. За словами куратора виставки Олесі Домарадзької, ці художниці працюють з традиційними техніками і жанрами та розвивають українську традиційну тематику.

Наталя Гайдаш, художниця, яка працює з вітражем у техніці тіффані, зізнається, що від зими через події в Україні не могла творити. Перше, за що взялась, були, обереги релігійні і народні. «Я замітила, цікавлячись трипільською культурою, орнаментикою, що я підсвідомо у своїх роботах дуже часто використовую, і це мене дуже здивувало», – зазначила Наталя Гайдаш.

Тим часом інша художниця свідомо вносить у свою кераміку трипільські символи-обереги. Це Марина Галуза з Київщини. «Мене цікавила символіка і колір. І уже вивчаючи всю цю культуру, я брала собі символи і якось інтерпретували, перепускала через себе і вже видавала певну композицію. Але вносила новаторство», – розповіла художниця.

Львів’янка Ярослава Ткачук створила, зокрема, козака Мамая (також важливий символ для українців) у поєднанні текстилю і металу.

А от Олена Савчук із Кам’янця-Подільського побачила оберіг у жінці – українській берегині. Вони присутні майже на кожному її живописі на склі. «Жінка – це теж символічно. Матінка Божа – це наша Покрова, але жінка є своєрідною покровою для кожної домівки, для своїх дітей, для чоловіка, особливо зараз, у такий важкий для нашої держави час вона своїми молитвами молиться».