У Львові відкрили пам’ятник Героям-ліквідаторам аварії на ЧАЕС

13:55, 26 квітня 2011

З нагоди 25-річчя Чорнобильської трагедії на території Львівського державного університету безпеки життєдіяльності МНС України 25 квітня відкрили пам’ятник Героям-ліквідаторам аварії на ЧАЕС.

Як зазначив у своєму виступі ректор ЛДУ БЖД МНС Михайло Козяр, у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році брали участь і вихованці цього львівського університету, зокрема генерал Володимир Максимчук. Загалом, за словами Козяра, участь у ліквідаційних роботах взяло більше 300 випускників львівського ВНЗ. Своєю чергою присутній на урочистості голова Львівської ОДА Михайло Цимбалюк висловив переконання, що встановлення пам’ятника Героям-ліквідаторам на території університету – це хороша пам’ять для студентів, які завдяки ньому будуть переконуватися, що обрали для себе професію сильних і мужніх людей.

«Багато хто віддав своє життя за те, щоб ми сьогодні з вами жили. Багато хто зазнав дуже великих страждань: хвороби, довге лікування, тисячі людей, які були переселені, які приїхали і до нас, до нашого міста. Це – великий біль, і я не знаю, чи людство до кінця собі усвідомлює, наскільки це була велика трагедія. Ці трагічні події, які сьогодні відбуваються в Японії – вони віддзеркалюють те, що відбулось 25 років тому в Чорнобилі… Ми повинні зробити все для того, щоб така страшна біда більше ніколи не прийшла на українську землю», - зазначив у виступі львівський міський голова Андрій Садовий.

Натомість перший заступник голови Львівської обласної ради Петро Колодій сказав, що хотів би вибачитися перед людьми-чорнобильцями, які сьогодні отримують недостатньо уваги з боку влади. «Ми все зробимо і будемо робити, згідно наших повноважень, щоб відстоювати ваші права і гідно оцінювати ваші поступки», - сказав він.

Голова Львівської ОДА Михайло Цимбалюк та перший заступник голови Львівської обласної ради Петро Колодій нагородили присутніх ветеранів-ліквідаторів аварії на ЧАЕС почесними відзнаками та нагородами. Зокрема, за мужність і самовідданість, проявлені під час подолання наслідків аварії, Михайло Цимбалюк вручив полковнику внутрішньої служби у відставці Михайлу Судніцину нагороду від міністра надзвичайних ситуацій Віктора Балоги – ключі від автомобіля ВАЗ-2107.

Авторами проекту відкритого на території ЛДУ БЖД МНС стали Василь Заляско та Віталій Лютан, архітектором – Людмила Глуховецька. Як уточнив Михайло Цимбалюк, ідея відкриття пам’ятника належала керівництву навчального закладу, і великі конкурси не проводилися – ідею дали можливість втілити молодими архітекторам. Щодо фінансування голова ЛОДА пояснив: «Це – не бюджетні гроші, це – позабюджетні кошти університету».

Нагадаємо, що рівно 25 років тому в історії людства сталася наймасштабніша техногенна аварія: 26 квітня 1986 року, о 1:23 мирний атом на Чорнобильській атомній електростанції вийшов з-під контролю. 30-кілометрова зона навколо станції виявилася зараженою радіацією. Загальна площа радіаційного забруднення України склала 50 тисяч квадратних кілометрів у 12 областях.