У Львові відкрили ресторацію-музей "Гасова лямпа"

16:00, 28 листопада 2008

Сьогодні, 28 листопада, на вул. Вірменській, 20 відкрилася ресторація-музей "Гасова лямпа". Як стверджують автори концепції цієї ресторації, заклад відкрився в честь 155-річчя відкриття у Львові гасової лампи.

У ресторації-музеї знаходяться близько 200 гасових ламп, які створенні у різні роки минулого століття. Також там розміщені репродукції фотографій таких "світляків" та коротка інформаційна довідка про зображену лампу.

Заклад займає три поверхи будинку. Батьки гасової лампи Ян Зег та Ігнатій Лукашевич "зустрічають" на вході у ресторацію: бронзовий Ян Зег за столом біля входу у сам заклад, а Ігнатій Лукашевич виглядає з третього поверху.

Довiдка ZAXID.NET

У 1853 році, у Львові працівники аптеки Петра Міколяша "Під золотою зіркою", Ігнатій Лукашевич та Ян Зег розробили методику дистиляції й очистки нафти Тепер можна було розпочати виробництво гасу, або "нової камфіни", як називав гас Лукашевич. У грудні 1853 року вчені отримали австрійський патент. У цьому ж році Зег відкрив у Львові перше невелике нафтопереробне підприємство.

Лукашевич продовжив досліди з нафтою. Взявши за основу оливну лампу, він застосував гас, як пальне для освітлення. Перші досліди з гасовими лампами призводили до потужних вибухів у лабораторії.

Залучений до роботи над лампою бляхар Адам Братковський удосконалив винахід пристроєм регулювання ґноту та скляною оболонкою. Лампа стала безпечнішою, та працювала без кіптяви. Перша лампа була схожою на олійну, але мала більший резервуар, виготовлений із товстої бляхи, а верхня частина — зі слюди.